Republika Środkowoafrykańska od wielu lat zajmuje niechlubne drugie miejsce pod względem najwyższego wskaźnika śmiertelności okołoporodowej na świecie. Kobiety rodzą w domach, na ziemi, bez dostępu do czystej wody. Porody najczęściej odbierają akuszerki, nazywane matronami.
Od początku istnienia projektu Bezpieczna Mama nasi wolontariusze medycy przeszkolili już ponad 150 matron w Republice Środkowoafrykańskiej. Latem 2025 roku ekipa Izy Cywy wyruszy do Afryki po raz szósty.
Jako świecka misjonarka z diecezji tarnowskiej Izabela Cywa przez kilka lat pełniła funkcję dyrektora szpitala w Bagandou w RŚA. Niemal codziennie widziała tam kobiety z komplikacjami porodowymi, które zazwyczaj kończyły się śmiercią matki lub dziecka. Wystarczyło, że pępowina została przecięta niesterylnym narzędziem lub podwiązana brudną nitką. Powodowało to zakażenie tężcem noworodka, który nie miał szans na przeżycie.
„W 90% za tak wysoką śmiertelność w Republice Środkowoafrykańskiej odpowiadają matrony i osoby odpowiedzialne za przebieg porodu. Popełniają błędy, bo to osoby niewykształcone” – mówi Izabela Cywa.
Iza postanowiła to zmienić. Wspólnie z położną Sarą Suchowiak stworzyły program szkoleniowy Bezpieczna Mama, który zajmuje się źródłem problemu, czyli niewystarczającą wiedzą akuszerek.
Bezpieczna Mama ma na celu zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej zarówno matek, jak i dzieci. Jest to specjalistyczny projekt z zakresu ginekologii i położnictwa, który zakłada:
„W większości punktów medycznych matrony nie mają środków ani wiedzy, aby zaradzić komplikacjom podczas porodu, dlatego śmiertelność jest bardzo wysoka. Zdarza się, że kobiety kilka tygodni noszą w łonie martwe dziecko, bo nikt nie zbadał tętna płodu, a u matki rozwija się zakażenie, którego nie da się opanować” – tłumaczy Sara Suchowiak.
Każdy wyjazd ekipy medycznej wolontariuszy (nikt nie pobiera wynagrodzenia) do RŚA to koszt 155 000 złotych. Medycy zabierają ze sobą sprzęt medyczny, który po szkoleniu zostaje w ośrodkach zdrowia. Z Polski przywożą praktycznie wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznego porodu - od sterylnych zacisków do pępowiny (1 zł/sztuka), po bardziej skomplikowany sprzęt, jak chociażby detektory tętna dziecka (350 złotych/sztuka). Nasi wolontariusze tworzą również "plecaki położnej", gdzie znajdują się m.in. stetoskop, ciśnieniomierz manualny, środki higieniczne i opatrunkowe (1200 zł za zestaw).
Następny (szósty) wyjazd szkoleniowy wolontariuszy z Polski do Republiki Środkowoafrykańskiej odbędzie się latem 2025 roku.
Wesprzyj projekt Bezpieczna Mama! Uratuj życie kobiet i dzieci w RŚA!
4 907,12 zł z 24 000,00 zł
Uzyskana z 109 darowizn
Średnia liczba zebranych kilogramów: 45,02 kg / zgłoszenie
PomagamPiotr Dzierlatka
85,12 zł
Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Iławie
Anonimowy darczyńca
11,40 zł
Piotr Dzierlatka
2,55 zł
Szkoła Podstawowa nr 6 w Jeleniej Górze
Piotr Dzierlatka
35,36 zł
Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach
Ewa Pikuła
53,50 zł
Całym sercem wspieram
Piotr Dzierlatka
23,59 zł
Szkoła Podstawowa nr 6 w Jeleniej Górze
Piotr Dzierlatka
42,00 zł
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 im Edmunda Bakalarza
Anonimowy darczyńca
22,30 zł
Piotr Dzierlatka
18,17 zł
Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach
Anonimowy darczyńca
16,10 zł
Monika Deja
101,22 zł
BARKA, Siercza k. Wieliczki
Piotr Dzierlatka
23,40 zł
Szkoła Podstawowa nr 298 im Jana Kasprowicza w Warszawie
Piotr Dzierlatka
50,20 zł
Szkoła Podstawowa nr 50 im. Królowej Jadwigi w Warszawie
Julia Czarnecka
17,95 zł
Sercem jestem z Wami - czynicie piekno i róbcie to dalej!
Magdalena Wojtuś
11,75 zł
Piotr Dzierlatka
114,10 zł
SOSW Ostrzeszów
Piotr Dzierlatka
81,26 zł
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Zambrowie
Piotr Dzierlatka
84,53 zł
Zespół Szkół nr 2 w Nałęczowie
Izabela Zych
15,45 zł
Krzysztof Świerczyński
23,57 zł