O nas

Ubrania Do Oddania to marka, której celem jest zrewolucjonizowanie rynku odzieżowego w Polsce.

Działamy w czterech obszarach:

1. Transparentnie zbieramy odzież używaną przez portal fundrisingowy.

W 2017 roku powołaliśmy do życia portal UbraniaDoOddania.pl, dzięki któremu zamieniamy niepotrzebne ubrania na darowizny finansowe, które trafiają do współpracujących z nami NGO’sów. Przekazaliśmy już milion złotych do ponad 200 NGO’sów.

  • Średnia dzienna ilość rzeczy, które do nas przyjeżdżają to ponad 3000 kg.
  • Od początku działalności wraz ze współpracującymi z nami organizacjami charytatywnymi przeprowadziliśmy przeszło 700 kampanii, aktualnie trwa ponad 200 zbiórek.
  • Ponad 30 000 użytkowników portalu nam zaufało i przekazało niepotrzebne rzeczy do UbraniaDoOddania.pl.

 

2. Sortujemy i odświeżamy zebrane ubrania - dajemy im drugie życie.

Stworzyliśmy program, który umożliwi markom odzieżowym bycie bardziej cyrkularnymi i sprawi, że ich “zielone strategie” przestaną być tylko programami CSR, a staną się znaczącymi gałęziami ich biznesu, generującymi zyski ze sprzedaży second hand. Według GUS rynek odzieży używanej w Polsce wart jest blisko 6 mld złotych rocznie, a w sklepach second hand ubiera się ponad 10 mln dorosłych Polaków. W USA rynek odzieży używanej rośnie szybciej niż fast fashion i szacuje się, że około 2030 będzie wart tyle ile rynek nowych ubrań.

 

3. Budujemy wartość 2 obiegu - odczarowujemy mity dotyczące odzieży używanej.

Butiki Cyrkularne naszej marki są projektem pop-up store, które znajdują się w centrach handlowych. Można w nich kupić wyselekcjonowane i odświeżone ubrania z drugiej ręki, a także oddać niepotrzebną odzież. Dzięki temu finansowo wspieramy partnerskie NGO. Co więcej, w butikach organizowane są warsztaty, panele dyskusyjne, eventy specjalne. W ten sposób rozwijamy i promujemy ideę cyrkularności. Sprawdź adresy naszych sklepów stacjonarnych. 

Zobacz także sklep online, we współpracy z marką Electrolux - nosdluzej.pl 

 

4. Udowadniamy, że drugi obieg może być bardziej odpowiedzialny, ale przede wszystkim cyrkularny.

Polek i Polaków nie trzeba przekonywać do second handów, bo korzysta nich już ponad 10 mln ludzi w naszym kraju. Problem leży gdzie indziej. Nasz rynek second hand w większości bazuje na towarze z “zachodu”. W wyniku czego Polska stała się tekstylnym śmietnikiem Europy. Dlatego jako UbraniaDoOddania.pl chcemy przekonać Polki i Polaków do korzystania z tych second handów, które  działają w modelu cyrkularnym, czyli takim, który oferuje ubrania kupione na terenie Polski, tutaj zebrane jako odzież używana a następnie posortowane i wprowadzone ponownie do obiegu.

 

NASZ ZESPÓŁ

Zosia Zochniak i Tomek Bocian – to my w 2017 roku założyliśmy portal fundrisingowy UbraniaDoOddania.pl. 

Od kilku lat sami nie kupujemy nowych rzeczy, staramy się rozbijać mity, które narosły na temat odzieży używanej i chcemy sprawić by marka UbraniaDoOddania.pl stała się synonimem rewolucji rynku odzieżowego w Polsce. 

Chociaż kochamy to co robimy i pracujemy często zdecydowanie za dużo, sami nie dalibyśmy rady przeprowadzić tylu akcji i przekonać aż tylu organizacji pozarządowych i partnerów biznesowych, by obdarzyli nas takim zaufaniem. Dlatego uważnie dobieraliśmy ludzi do zespołu, by ich wiedza i doświadczenie były komplementarne, a serca i wizjonerskie głowy podobnie mocno otwarte na pomoc i nowe wyzwania.

 

 

„Nie sprawimy, że branża fast fashion zacznie produkować mniej ale pomożemy jej dostrzec wartość second hand i sprzątać po sobie. Dzięki nam każda marka odzieżowa może czerpać zyski z ponownej sprzedaży wyprodukowanych wcześniej ubrań czy obuwia i jednocześnie działać w modelu zero waste.” - podkreśla Zosia Zochniak, pomysłodawczyni i współzałożycielka UbraniaDoOddania.pl.