Dołącz do zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej przy wsparciu Ubrania Do Oddanie w ramach kampanii „Zamień modę na wodę” i wesprzyj mieszkanki i mieszkańców Kenii, Somalii, Sudanu Południowego, Madagaskaru oraz Jemenu w dostępie do wody i sanitariatu.
Zasady zbiórki są proste: każdy 1 kg przekazanych ubrań, tekstyliów, zabawek to 1 zł na naszym wirtualnym koncie na platformie. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie podjąć konkretne działania, aby woda była dostępna dla wszystkich.
JAK PRZEKAZAĆ UBRANIA? ZOBACZ JAKIE TO PROSTE!
1. Wybierz rzeczy w dobrym stanie. Umieść je w kartonach zbliżonych wielkością do walizki podręcznej - spakujesz wówczas regulaminowe 10 kg. Porządnie zaklej kartony!
2. Kliknij przycisk "POMAGAM"
3. Zamów bezpłatnego kuriera, który odbierze od Ciebie przygotowane paczki lub nadaj paczki w pobliskim punkcie DPD PickUP
Więcej szczegółów tutaj.
Jak Twoje ubrania pomogą w działaniach PAH?
Polska Akcja Humanitarna (PAH) już od 30 lat niesie pomoc ratującą zdrowie i życie. Działamy na całym świecie, reagując w miejscach, w których dochodzi do kryzysów humanitarnych spowodowanych przez katastrofy naturalne i konflikty zbrojne.
Specjalizujemy się w zapewnianiu dostępu do czystej, bezpiecznej do spożycia wody w takich krajach jak Somalia, Sudan Południowy, Kenia, Madagaskar czy Jemen.
Woda jest niezbędna do życia – wiemy o tym wszyscy, ale czasami mając ją na co dzień, zapominamy, że od jej dostępności i czystości zależy zdrowie, życie oraz możliwość dalszego rozwoju.
Tymczasem szacuje się, że ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie nie mają dostępu do wody i toalet.
Dlatego wraz z marką Ubrania Do Oddania w ramach kampanii „Zamień modę na wodę” zbieramy środki na działania wodno-sanitarne w takich krajach jak Somalia, Sudan Południowy, Kenia, Madagaskar czy Jemen.
Każdy przekazany 1 kg ubrań to 1 zł na wsparcie kampanii.
Dlaczego brakuje wody?
Oprócz fizycznego braku wody mieszkańcy krajów Globalnego Południa mierzą się w największym stopniu ze zmianami klimatu oraz związanymi z nimi anomaliami - suszą oraz ubogą porą deszczową, mimo że niemal wcale się do nich nie przyczyniają. Pamietajmy także, że państw o niższych dochodach nie stać często na budowę odpowiedniej infrastruktury wodnej.
Dlaczego dostęp do wody jest tak ważny?
Dzięki stałemu dostępowi do wody mieszkańcy mogą zapewnić ją sobie i rodzinom, uprawiać rolę czy zajmować sie hodowlą zwierząt. Woda i sanitariaty w szkole to też szansa na edukację, szczególnie dla dziewczynek, które mogą korzystać z osobnych toalet i nie muszą przerywać edukacji chociażby z powodu miesiączki. Studnie i punkty czerpania wody obniżają z kolei ryzyko rozpowszechniania się niebezpiecznych w klimacie tropikalnym chorób.
Stałe źródło bezpiecznej wody to zaoszczędzony czas, który można poświęcić na edukację czy rozwój osobisty. Kiedy woda znajduje się blisko, dziewczynki i kobiety nie są zmuszone do przemieszczania się po nią wiele godzin dziennie - nie są też narażone na niebezpieczeństwo podczas drogi oraz zyskują czas na edukację i pracę.
Dla Docas Ayuen - uczennicy szkoły Green Belt Academy, wspieranej od lat przez Polską Akcję Humanitarną - woda to możliwości pobierania edukacji. W szkole jest zapewniony dostęp do czystej wody, znajdują się tam również latryny, dzięki czemu uczennice i uczniowie mogą bez przeszkód poświęcić swój czas na naukę.
„Ludzie mówią, że edukacja jest siłą zmian w naszym kraju i to prawda, bo kiedy nie ma edukacji, to nic wokół nie ma sensu. Im więcej ludzi jest wykształconych, tym większy postęp w życiu każdego człowieka. Chciałabym, aby więcej dziewczyn w moim kraju mogło się uczyć i uzyskać wyższe wykształcenie. (…) Chcę dostać się na uniwersytet i skończyć studia oraz żeby inne dziewczyny też poszły za mną w tym kierunku” - mówi Docas, która chce studiować informatykę po skończeniu szkoły średniej.