Logo

ZAMIEŃ MODĘ NA WODĘ

Prowadzona przez Organizację:
Polska Akcja Humanitarna
Kampania CSR
Data zakończenia:
31.12.2023
Warszawa

Dołącz do zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej przy wsparciu Ubrania Do Oddanie w ramach kampanii „Zamień modę na wodę” i wesprzyj mieszkanki i mieszkańców Kenii, Somalii, Sudanu Południowego, Madagaskaru oraz Jemenu w dostępie do wody i sanitariatu.

Zasada zbiórki jest następująca: każdy 1 kg przekazanych ubrań, tekstyliów, zabawek to 1 zł na naszym wirtualnym koncie na platformie. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie podjąć konkretne działania, aby woda była dostępna dla wszystkich.

JAK PRZEKAZAĆ UBRANIA? ZOBACZ JAKIE TO PROSTE!

1. Wybierz rzeczy w dobrym stanie. Umieść je w kartonach zbliżonych wielkością do walizki podręcznej - spakujesz wówczas regulaminowe 10 kg. Porządnie zaklej kartony!

2. Kliknij przycisk "POMAGAM"

3. Zamów bezpłatnego kuriera, który odbierze od Ciebie przygotowane paczki lub nadaj paczki w pobliskim punkcie DPD PickUP

Więcej szczegółów tutaj. 

Jak Twoje ubrania pomogą w działaniach PAH?

Polska Akcja Humanitarna (PAH) już od 30 lat niesie pomoc ratującą zdrowie i życie. Działamy na całym świecie, reagując w miejscach, w których dochodzi do kryzysów humanitarnych spowodowanych przez katastrofy naturalne i konflikty zbrojne.  

Specjalizujemy się w zapewnianiu dostępu do czystej, bezpiecznej do spożycia wody, w takich krajach jak Somalia, Sudan Południowy, Kenia, Madagaskar oraz Jemen. 

Woda jest niezbędna do życia – wiemy o tym wszyscy, ale czasami mając ją na co dzień, zapominamy, że od jej dostępności i czystości zależy zdrowie, życie oraz możliwość rozwoju.  

Tymczasem szacuje się, że ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie nie mają dostępu do wody i toalet. 

Dlatego wraz z Ubrania Do Oddania w ramach kampanii „Zamień modę na wodę” zbieramy środki na działania wodno-sanitarne w takich krajach jak Somalia, Sudan Południowy, Kenia, Madagaskar oraz Jemen.

Każdy przekazany 1 kg ubrań to 1 zł na wsparcie kampanii. 

Dlaczego brakuje wody? 

Oprócz fizycznego braku wody, to właśnie mieszkańcy krajów Globalnego Południa mierzą się najbardziej ze zmianami klimatu oraz związanymi z nimi anomaliami - suszą oraz ubogą porą deszczową, pomimo, że są w najmniejszym stopniu za nie odpowiedzialni. Pamietajmy także, że państwa o niższych dochodach nie stać często na budowę odpowiedniej infrastruktury wodnej. 

Dlaczego dostęp do wody jest tak ważny? 

Dzięki stałemu dostępowi do wody mieszkańcy mogą zapewnić wodę sobie i rodzinom, prowadzić rolnictwo czy hodowlę zwierząt. Woda i sanitariaty w szkole to też szansa na edukację, szczególnie dla dziewczynek, które mogą korzystać z osobnych latryn i nie muszą przerywać edukacji chociażby z powodu miesiączki. Studnie i punkty czerpania wody to z kolei szansa na bezpieczną i czystą wodę, co obniża również ryzyko niebezpiecznych w klimacie tropikalnym chorób. 

Stałe źródło bezpiecznej wody to zaoszczędzony czas, który można poświęcić na edukację, rozwój osobisty. Kiedy woda znajduje się blisko, dziewczynki i kobiety nie są zmuszone do dalekiego przemieszczania się po nią - nie są narażone na niebezpieczeństwo podczas drogi oraz zyskują czas na edukację i pracę.  

Dla Docas Ayuen - uczennicy szkoły Green Belt Academy, wspieranej od lat przez Polską Akcję Humanitarną - to możliwości edukacji. W szkole jest zapewniony dostęp do czystej wody, znajdują się również latryny, przez co uczennice i uczniowie mogą bez przeszkód poświęcić swój czas na naukę.  

„Ludzie mówią, że edukacja jest siłą zmian w naszym kraju i to prawda, bo kiedy nie ma edukacji, to nic wokół nie ma sensu. Im więcej ludzi jest wykształconych, tym większy postęp w życiu każdego człowieka. Chciałabym, aby więcej dziewczyn w moim kraju mogło się uczyć i uzyskać wyższe wykształcenie. (…) Chcę dostać się na uniwersytet i skończyć studia oraz żeby inne dziewczyny też poszły za mną w tym kierunku.” - mówi Docas Ayuen, która chcę studiować informatykę po skończeniu szkoły średniej.  

 Co robimy? 

 Jako Polska Akcja Humanitarna specjalizujemy się w zapewnianiu dostępu do czystej, bezpiecznej do spożycia wody: 

- wiercimy studnie głębinowe,  

- budujemy ujęcia wodne, tamy piaskowe,  

- szkolimy z zakresu dbania o higienę,  

- budujemy i remontujemy toalety,  

- dostarczamy wodę cysternami,  

- dbamy o bezpieczeństwo higieniczne obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. 

Dodatkowo razem z Ubrania Do Oddania w ramach kampanii „Zamień modę na wodę” uświadamiamy, że nasze codzienne wybory, w tym zakupy odzieży, tekstyliów i innych artykułów z tzw. sektora fast fashion i nadmierny konsumpcjonizm, pogłębiają zmiany klimatu i wpływają na życie innych w różnych częściach świata.  

Zapraszamy włączenia się w kampanię i wsparcie zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej. 

Razem możemy więcej!