Logo

Dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja po DRUGIE
Data zakończenia:
31.07.2021
Warszawa

Czy wiecie, że w Polsce zdarza się, że matce odbiera się dziecko tylko dlatego, że jest nieletnia? Tylko dlatego, że przebywa w placówce - domu dziecka, zakładzie poprawczym, w których nie ma warunków, by pomóc jej w macierzyństwie, a dziecku zapewnić to, co najważniejsze na pierwszym etapie jego rozwoju - kontak z matką. Fundacja po DRUGIE, która pracuje z młodzieżą doświadczającą wykluczenia i bezdomności buduje pierwszy w Polsce dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Młode mamy i ich dzieci będą w nim bezpieczne.

Fundacja po DRUGIE zabiega o poprawę sytuacji nastoletnich rodziców, w szczególności młodych matek, które zachodzą w ciążę jako wychowanki placówek resocjalizacyjnych.

Polski system resocjalizacji nieletnich nie przewidział możliwości pobytu matek i dzieci w placówkach (zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych). W efekcie nieletnie dziewczęta, które rodzą dzieci wracają zwykle do swoich środowisk i przerywają proces resocjalizacji. Zdarza się również, że są rozdzielane ze swoimi dziećmi.

NIE POWINNO TAK BYĆ!!! 

W 2016 roku nasza organizacja otrzymała grant z Fundacji VELUX, który umożliwił rozpoczęcie prac nad budową pierwszego w Polsce domu dla matek i dzieci, który oferował będzie pracę resocjalizacyjną i wychowawczą przy jednoczesnym wspieraniu macierzyństwa. 

Dziś możemy się już pochwalić projektem naszego domu, który został opracowany przez architektów z pracowni WXCA. To ma być dom inny niż wszystkie. Projekt zdecydowanie odbiega od istniejących w Polsce rozwiązań. Przede wszystkim zapewnia wszystkim mieszkankom intymność i prytatność, a to niestety nie da się zadbać w pełni w typowej placówce.

Abyśmy mogli otworzyć drzwi pierwszego w Polsce ośrodka dla nieletnich matek i ich dzieci potrzebujemy pomocy. Jeśli macie UBRANIA DO ODDANIA, przekazujcie je na rzecz nastoletnich i usamodzielniających się mam.