Logo

Utrzymanie miejsca pracy dorosłych osób w spektrum autyzmu w czasie epidemii

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Ergo Sum
Data zakończenia:
31.03.2021
Warszawa
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Mamy dla Ciebie ważną informację.

Wasze zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania! W efekcie w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy Waszą wzmożoną aktywność i ogromną liczbę przesyłanych paczek, co może spowodować wydłużony czas oczekiwania na kuriera oraz odbioru przesyłek, a także opóźnienie w przesłaniu maila z informacjami o rozliczeniu Twojej darowizny.

Tylko WASZA pomoc może uratować miejsce pracy i terapii osob, dla których nie ma innych przyjaznych autyzmowi miejsc spędzania czasu i pracy w Warszawie. Brak Klubokawiarni spowoduje powrót do czterech ścianach i regres wynikający z zaniechania działań aktywizująco - wspierających.

W poniedziałek 13 października podjęliśmy bolesną decyzję o zawieszeniu działaności w związku z dynamicznie rosnącą liczbą osób zarażonych COVID-19 w Warszawie. 

 

Decyzja ta została podjęta dla ochrony zdrowia i życia naszej autystycznej drużyny i ich bliskich.

 

A-ekipa (czyli pracownicy w spektrum autyzmu, ktorzy są jedynymi osobami zatrudnionymi w klubokawiarni)) nie pracuje - co równoznaczne jest z tym, że Klubokawiarnia Życie jest fajne nie ma ABSOLUTNIE żadnych przychodów.

 

Nie posiadamy żadnych funduszy, nie otrzymujemy żadnych dotacji, refundacji ani nie kwalifikujemy się na pomoc z tzw. tarczy.

 

JESTEŚMY w TRAGICZNEJ SYTUACJI.

 

Dlatego po raz kolejny bardzo prosimy o pomoc.

 

Zbieramy pieniądze na pokrycie najważniejszych zobowiązań, których natychmiastowe zapłacenie może pozwolić nam na zachowanie choć części miejsc pracy, lokalu i niewyłączenie mediów, tak, aby po poprawieniu się sytuacji epidemicznej, móc ruszyć z kopyta i przy założonych zmianach dalej funkcjonować, spłacić inne zobowiązania i się rozwijać.

 

Zbieramy pieniądze na:

  • 45 000 zł - część zaległych wynagrodzeń netto dla pracowników (mies. wynagrodzenie dla A-ekipy to 15 tys zł netto - bez narzutów - miesięcznie)
  • 3 000 zł - zaległa rata kredytu na uruchomienie Klubokawiarni (chętnie przekażemy bezpośredni nr konta do wpłaty)
  • 12 000 zł - zaległy czynsz za lokal (chętnie przekażemy bezpośredni nr konta do wpłaty)
  • 1 300 zł - zaległe opłaty za media - w tym prąd (chętnie przekażemy bezpośredni nr konta do wpłaty)
  • 240 zł - zaległe opłaty za internet + telefon (chętnie przekażemy bezpośredni nr konta do wpłaty)
  • 5 000 zł - opłata za wykonanie dokumentacji budowlanej, którą natychmiast musimy przekazać do PINBUD (a może ktoś może pomóc nam ją przygotować charytatywnie?)

 

Zamknięcie tego miejsca może spowodować osobiste tragedie dotychczas pracujacych tu osób. To jest ich miejsce. Tu mogą czuć swoją sprawczość. Być odpowiedzialnymi za to miejsce. Tu spotykają innych ludzi i łamią wszelkie stereotypy dotyczące autyzmu.

 

Fundacja Ergo Sum jest fundacją działającą na rzecz dorosłych autystów i osób wykluczonych – grup skazanych na życie w izolacji i groszowe zasiłki. Naszym celem jest włączanie osób z niepełnosprawnościami w życie zawodowe, kulturalne, społeczne.

 

Od 18 marca 2016 Fundacja prowadzi w Warszawie przy ul. Grójeckiej 68 Klubokawiarnię „Życie Jest Fajne” (www.zyciejestfajne.pl), w której zatrudnieni są dorośli autyści. Tworzymy miejsce, w którym znajdują oni dostosowaną do swych możliwości pracę, a także terapię i rozrywkę. Jest to jedyne miejsce w Polsce zatrudniające jedynie osoby z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami.

 

Działamy nie tylko na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Nasz lokal otwarty jest na społeczności lokalne. Udostępniamy go bezpłatnie osobom zrzeszonym i niezrzeszonym, które chcą organizować wszelkiego rodzaju spotkania promujące kulturę, wspierające różnorodności ( w tym m.in środowisko LGBT+, uchodźców, osoby w kryzysie psychicznym i w kryzysie bezdomności itp.), realizujące wielorakie cele społeczne.

 

W ramach swojej działalności prowadzimy w Klubokawiarni też Integracyjny Klub Wsparcia Dorosłych Osób w Spektrum autyzmu (https://www.facebook.com/integracyjnyklubwsparciadladoroslychosobzautyzmem), w którym codziennie w godz 12-16 spędzają czas osoby w spektrum wymagające wsparcia 1 na 1.

 

Od początku bardzo ważne było dla nas prowadzenie działalności w sposób taki, aby wspierać i aktywizować - podążać za możliwościami pracujących tu osób i tworzyć przyjazne dla nich miejsce - a nei zmuszać do jakiś działań wbrew ich umiejętnościom, możliwościom czy wrażliwościom sensorycznym.

 

A-Pracownicy Klubokawiarni realizują równiez projekt dotyczący dokarmiania osób w kryzysie bezdomności. Projekt polega na tym, że osoby w kryzysie bezdomności mogą u nas zjeść pełny obiad z deserem, a w czasie epidemii otrzymać dodatkowo paczkę żywnościową, kosmetyki czy ubrania Fundusze na ten cel zbierane są tylko i wyłacznie od osób prywatnych - a nie jest to działalność finansowana z jakichkolwiek środków fundacji.

 

Aby, aktywizować społecznie naszych pracowników a jednocześnie stworzyć dokumentację wskazującą metody do państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczące sposobu zatrudniania i wsparcia osób niepełnosprawnych w pracy wraz z podobnymi miejscami z Węgier, Słowenii i Chorwacji przystąpiliśmy do projektu Erasmus+

 

Dzieje się wiele… Ale nie jest to działalność dochodowa tylko społeczna, aktywizująco - wspierająca.

To miejsce nigdy nie będzie miejscem dochodowym, ze względu na specyfikę niepełnosprawności. Nie jesteśmy w stanie konkurowac na rynku gastronomicznym – to miejsce jest miejscem aktywizacji – a nie biznesu.

 

Tylko WASZA pomoc może uratować miejsce pracy i terapii osob, dla których nie ma innych przyjaznych autyzmowi miejsc spędzania czasu i pracy w Warszawie. Brak Klubokawiarni spowoduje powrót do czterech ścianach i regres wynikający z zaniechania działań aktywizująco - wspierających.

 

Więcej o pracy z osobami w spektrum w Klubokawiarni można posluchac tu: http://archiwumnowyswiat.top/2020-09-19-sobota/2020_09_19_sob_18_00.RNS.Jej_historia.aac?fbclid=IwAR16-Zn27RzGkQyFTifi5OC_0pVVC7i0BhI7SGZb62vURx-hKsBzXoWILT4