Logo

OnkoRejs 2019 - rejs dla 74 osób onkologicznych na Żaglowcu Fryderyk Chopin

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Onkorejs - Wybieram Życie
Data zakończenia:
01.09.2019
Rotmanka

Osoby onkologicze będą pełnoprawnymi załogantami. Będą stawiać i zrzucać żagle, nawigować, uczestniczyć w manewrach portowych, szorować pokład i przygotowywać posiłki. Inicjatywa: ⛵ pozwala osobom po traumatycznych przejściach zapomnieć choć na chwilę o chorobie i poczuć prawdziwą wolność, którą daje morze ⛵ przełamuje stereotypy na temat raka pokazując, że z chorobą można żyć pięknie, aktywnie, pokonywać własne słabości, dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego ⛵ pokazuje, że na raka może zachorować każdy

OnkoRejs powstał po to, by dawać nadzieję wszystkim tym, którzy są chorzy. Aby pokazać, że rak to nie wyrok i każdy z nas powinien marzyć i spełniać te marzenia. Nie ważne jak wyglądasz, gdzie mieszkasz, co robisz, choroba może dopaść również Ciebie. Dlatego prosimy… Badaj się! Rak w większości przypadków jest wyleczalny.
Chcemy też pokazać wszystkim - chorym i zdrowym, że warto cieszyć się każdą minutą swojego życia i szkoda marnować cenny czas na negatywne myśli. Kochaj Życie i uśmiechaj się do ludzi!

Do tej pory odbyło się już pięć OnkoRejsów na Morzu Bałtyckim, w których wzięło udział ponad 100 osób onkologicznych. A także trzy ogólnopolskie marsze pt. OnkoRejs Granicami Polski, w których wzięło udział już około 600 osób, pokonując łącznie ponad 80 tysięcy kilometrów.

Żeglowanie oraz udział w tygodniowej wyprawie są bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór, jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht lub robi pierwszy krok, by pokonać trasę ponad 100 km, nie wie jak zachowa się jego organizm. Nie wie, czy strach go nie sparaliżuje. Czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie, burzy, deszczu, przeszywającym zimnie, zmęczeniu ogarniającym całe ciało, tak samo podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po OnkoRejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi. Takie poczucie niezłomności jest bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym. Dzięki niemu łatwiej integrują się ze społeczeństwem i radzą sobie z przeciwnościami losu.

Marzenia pozwalają nie myśleć o raku. Gdy czekasz na przygody, planujesz wyprawy, nawet kolejna chemia nie jest tak straszna. Nie boisz się, aż tak wznowy. Działasz, by zrealizować marzenia. Nie masz czasu zadręczać się chorobą. Trzeba przecież tyle rzeczy zorganizować. Zamiast myśli ile mi jeszcze czasu zostało pojawia się nadzieja i radość życia. Boisz się nadal ale już wiesz, że najważniejsze jest by na maksa wykorzystać czas, który Ci pozostał.

Liczba osób chorych na nowotwory w Polsce stale rośnie. Nie ma chyba człowieka, który nie spotkałby osoby po przejściach onkologicznych. W związku z postępem medycyny coraz mniej przypadków tej choroby to przypadki śmiertelne. Jednakże w społeczeństwie cały czas pokutuje stygmatyzacja raka jako choroby śmiertelnej. Osoby chore nie są traktowane jako pełnowartościowi przedstawiciele społeczeństwa. Bardzo często są postrzegani jako osoby chorujące w zaciszu własnej sypialni lub szpitala, czekający na śmierć. Pokazanie, że osoby, które przeszły chorobę nowotworową potrafią korzystać i cieszyć się z życia, marzyć i realizować te marzenia, sprawi, że mit raka jako choroby zawsze śmiertelnej upadnie. Ważne jest też uświadomienie ludziom, że rak może dotknąć każdego: kobiety i mężczyzn, osoby młode i stare, ładne i brzydkie, bogate i biedne, mieszkańców wszystkich miast i wsi! Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo tylko one mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby i wyleczenia.

Koszt rejsu to prawie 150.000 zł (1960 zł za osobę). Zebrana kwota zostanie przekazana armatorowi na poczet organizacji rejsu.
Pomóż nam spełnić marzenia osób chorych.