Jeśli też uważasz, że opieka psychiatryczna i psychologiczna w Polsce mogłaby być lepsza a społeczeństwo w miejsce stereotypów mogłoby włożyć więcej życzliwości we wzajemne relacje – wspomóż nasz recykling uczuć swoim recyklingiem ubraniowym. Zbieramy na realizację naszych autorskich pomysłów na wzmocnienie rodzin z doświadczeniem kryzysu psychicznego. To rodzina jest pierwszym i najważniejszym zespołem terapeutycznym dla człowieka w kryzysie. Może też być pierwszym czynnikiem streso- i psychozogennym, jeśli sama jest za słaba aby się wspierać.
Opieka psychiatryczna koncentruje się na pacjencie, bez kontekstu jego otoczenia. Rodzina często jest pomijana w procesie terapeutycznym, zostawiana sama sobie na pastwę własnych domysłów i szukania „po omacku” źródła problemu i ewentualnych rozwiązań.
Od ponad 20 lat walczymy o prawo głosu i opieki dla rodzin, które codziennie zmagają się z wyzwaniem przywrócenia swojego bliskiego do funkcjonowania społecznego i zawodowego. To rodzina pod okiem asystującego jej specjalisty ma tę moc, aby przywrócić poczucie bezpieczeństwa i ufność we własne możliwości, uruchomić przygaszony potencjał.
Dla wsparcia i wzmocnienia rodzin prowadzimy:
spotkania grupy wsparcia, spotkania ze specjalistami: psychologiem, terapeutą, asystentami zdrowienia, wyjazdowe warsztaty psychoedukacyjne z udziałem psychologów
wyjazdy turystyczne zawierające elementy treniungu umiejętności społecznych, posiadające walory edukacyjne, integracyjne i aktywizujące, organizujemy turnusy rehabilitacyjne
pomagamy również pisać wnioski i wskazywać odpowiednią instytucję czy oferowaną ściezkę pomocową ze względu na indywidualny charakter potrzeb uczestników naszych działań.
Dla poprawy sytuacji osób w kryzysie psychicznym zrobiliśmy w tym roku:
kurs Open Dialogue Approch – skandynawskie podejście do leczenia psychozy
program edukacyjno – destygmatyzujący „Recykling bólu i cierpienia”, który ma na celu:
zapoznać z problematyką i trudnościami społeczność, która takich problemów szczęśliwie nie ma ale też może pomóc swoją postawą,
przygotować społeczność na ewentualność wystąpienia problemów psychicznych i zapoznać z możliwościami uzyskania pomocy
przekonać ludzi zmagającymi się z kryzysem psychicznym oraz ich rodziny do podjęcia próby zawalczenia o siebie oraz przekucia wszystkich negatywnych odczuć i wydarzeń w dobro dla siebie i społeczności, w której żyją,
spotkania informacyjno – szkoleniowe dla gminnych instytucji samorządowych, pomocowych, porządkowych i edukacyjnych. Rozmawiamy tam o współpracy międzyinstytucjonalnej i możliwościach interdyscyplinarnych rozwiązań dla poprawy higieny zdrowia psychicznego.
Członkowie Stowarzyszenia pracują społecznie, finansujemy się z pozyskiwanych grantów i projektów konkursowych, co wiąże się z zabezpieczeniem wkładu własnego, na który zbieramy. Chcielibyśmy kontynuować naszą działalność, tym bardziej, ze obserwujemy radujące nas zmiany społeczne w podejściu do problemów zdrowia psychicznego.