Mikroplastik znaleziony w ludzkim mózgu. Substancje zaburzające hormony wykryte we krwi nastolatków. Obecność PFAS stwierdzona w płynie owodniowym i mleku matki. Co to w praktyce dla nas oznacza i dlaczego tak mało się o tym mówi? My mówimy, edukujemy, przestrzegamy przed niebezpiecznymi chemikaliami w przedmiotach codziennego użytku i uczymy jak zminimalizować narażenie na trujące substancje.
Badania naukowców z całego świata nie pozostawiają złudzeń: stała obecność niebezpiecznych substancji chemicznych w naszym otoczeniu wpływa m.in. na większe ryzyko zachorowania na raka, obniżenie płodności oraz częstsze występowanie otyłości i zaburzeń układu hormonalnego. Jednocześnie jako konsumenci i konsumentki możemy sprawdzić skład tylko niektórych produktów, np. przetworów spożywczych czy kosmetyków. Nie wiemy jednak jakie substancje chemiczne są zawarte w kupowanych przez nas ubraniach, meblach, zabawkach, sprzęcie elektronicznym i wielu innych rzeczach.
Co robimy my i dlaczego warto nas wspierać?
DLACZEGO TO WAŻNE także dla Ciebie?
Niebezpieczne substancje chemiczne wykryto na Antarktydzie, w wodzie pitnej w Australii i Szanghaju oraz w deszczówce na całym świecie. W wyniku kontaktu z wszechobecną chemią pogarsza się stan zdrowia ludzi i rośnie ryzyko chorób cywilizacyjnych. Badania naukowe dowiodły, że wiele szkodliwych substancji chemicznych, z którymi stykamy się na co dzień, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Te niebezpieczne związki mogą znajdować się w przedmiotach codziennego użytku i naszym otoczeniu, np. plastikowych produktach jednorazowych, butelkach i opakowaniach żywności, puszkach, zabawkach, wyrobach tekstylnych, podłogach, meblach, elektronice, kosmetykach czy środkach czystości. Stamtąd do ludzkich organizmów mogą przedostawać się drogą wziewną – wraz z zanieczyszczonym powietrzem i kurzem, a także z jedzeniem i napojami lub przez kontakt ze skórą. Chcąc ograniczyć negatywny wpływ szkodliwych substancji, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jak pokazują badania, nasze codzienne wybory mogą pomóc nam chronić zdrowie i środowisko, np. jeśli postawimy na zamienniki różnych produktów z niebezpiecznymi składnikami lub będziemy unikać plastików.
Pomóż nam chronić Ciebie i inne osoby przez szkodliwą chemią!