Ty też możesz pomóc! Wesprzyj Polską Misję Medyczną poprzez przekazanie swoich ubrań na walkę ze skutkami niedożywienia w Senegalu. Każdy kilogram ubrań, dodatków, tekstyliów oraz zabawek to złotówka, która pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom i ich matkom w powrocie do zdrowia. Dołącz do Polskiej Misji Medycznej i zmieniaj świat na lepsze!
Prawie połowa wszystkich zgonów dzieci poniżej 5 roku życia jest spowodowana niedożywieniem. Zjawisko nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo śmierci, ale również wpływa na nieprawidłowy rozwój człowieka zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny. Brak odpowiedniej ilości żywności skutkuje m.in. problemami ze wzrostem, czym wg danych WHO z 2020 r. zostało dotknięte prawie co czwarte dziecko, które nie ukończyło jeszcze 5 lat.
Niedożywienie wpływa również na zmniejszenie masy ciała, gorszą odporność, zmęczenie czy nawet zaburzenia rozwoju umysłowego. W związku z tym taki stan organizmu może również negatywnie oddziaływać na rozwój społeczny i zdolności edukacyjne czy możliwości podjęcia pracy. To prowadzi do powstania błędnego koła ubóstwa i niedożywienia, które to utrudnia wyjście z trudnej sytuacji.
Niedożywienie stanowi główny problem zdrowotny w Senegalu. Zagrożone są zwłaszcza dzieci do 5. roku życia, kobiety w ciąży i matki karmiące. Problem dotyczy osób mieszkających na obszarach wiejskich lub podmiejskich. Choć ubóstwo jest jedną z nadrzędnych przyczyn zachorowań i śmiertelności, to jednak czynniki, takie jak wysoki poziom analfabetyzmu, brak dostępu do opieki zdrowotnej i wody pitnej, złe nawyki żywieniowe i brak higieny, zwiększają ryzyko niedożywienia.
Wraz z organizacją World Vision prowadzimy działania na rzecz zwalczania niedożywienia i zapobiegania mu u najmłodszych dzieci oraz kobiet w ciąży i matek karmiących. Naszym celem jest zmniejszenie śmiertelności matek i noworodków poprzez poprawę poziomu opieki okołoporodowej oraz zwiększenie świadomości lokalnej społeczności na temat zdrowego żywienia dzieci do 5. roku życia.
Remontujemy 5 ośrodków zdrowia w rejonie Diakhao. Prowadzimy szkolenia dla personelu medycznego w zakresie procedur w przypadku ciężkiego niedożywienia u dzieci. Wyposażamy izbę porodową w podstawowy sprzęt medyczny oraz 13 oddziałów leczenia niedożywienia w sprzęt antropometryczny i odżywki, aby poprawić opiekę nad ciężko niedożywionymi dziećmi z powikłaniami. 13 ośrodków zdrowia z rejonu sanitarnego Fatick zostanie wyposażonych w kąciki noworodka (miejsca, gdzie noworodek spędza 6 pierwszych godzin życia).
Prowadzimy pokazy gotowania i spotkania na temat edukacji żywieniowej w celu wzmocnienia wiedzy matek i opiekunów dzieci na temat przepisów opartych na lokalnych produktach dostępnych w gospodarstwach domowych, aby poprawić rozwój dziecka i zmniejszyć ryzyko niedożywienia u dzieci. Wyposażamy wiejskie ośrodki zdrowia w materiały edukacyjne dotyczące zdrowego żywienia.