Logo

Ocal przyszłość dzieci z Aleppo

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Świętego Mikołaja
Data zakończenia:
02.10.2025
Piaseczno

Dzieci z Aleppo pragną przyszłości pełnej nadziei i radości. Wojna i trzęsienie ziemi zabrały im dzieciństwo, ale nie odebrały marzeń. Dzięki Uniwersytetowi Dziecięcemu, wspieranemu przez Fundację Świętego Mikołaja, mogą zdobywać wiedzę, która pomoże im odbudować swoje miasto i kraj. W uniwersyteckich murach dzieci nieustannie otrzymują profesjonalną opiekę, edukację i wsparcie psychologiczne. Aby te dzieci mogły kontynuować naukę i rozwijać się, potrzebujemy Twojego wsparcia. Pomóż nam budować lepszą przyszłość dla dzieci z Aleppo!

Wojna, która rozpoczęła się w 2011 r. zmieniła dosłownie wszystko. Dzieciom zabrała poczucie bezpieczeństwa i dzieciństwo, a zostawiła ubóstwo, strach i niepewność.

Obecnie w Syrii ponad 2 mln dzieci nie może się uczyć. W Aleppo 70% szkół ucierpiało podczas działań wojennych. W wyniku tragicznego trzęsienia ziemi w lutym 2023 roku 164 000 budynków zostało zniszczonych.

Czy jest tu miejsce na jakąkolwiek nadzieję i lepszą przyszłość?

Aleppo potrzebuje lekarzy, którzy opatrzą rannych; inżynierów, którzy odbudują domy i miejsca pracy; naukowców, którzy zoptymalizują uprawy, aby uniknąć głodu; a także rzetelnych dziennikarzy, którzy opowiedzą światu, co dzieje się w Syrii.

Odpowiedzią Fundacji Świętego Mikołaja na te wyzwania jest utworzenie placówki edukacyjnej dla dzieci w Aleppo, która w 2022 roku przerodziła się w Uniwersytet Dziecięcy. W latach 2022-2024 uczęszczało do niego 269 dzieci. Chociaż siedziba Uniwersytetu została zniszczona podczas trzęsienia ziemi, ani my, ani mieszkańcy Aleppo nie poddaliśmy się. Została odbudowana w nowym miejscu. W jej murach dzieci nieustannie otrzymują profesjonalną opiekę, edukację i wsparcie psychologiczne. Również w tej chwili. Roczny koszt utrzymania tego miejsca to blisko 200 000 złotych.

Czego uczą się dzieci? Nasi podopieczni w wieku 6-16 lat kształcą się tam na 4 ścieżkach: medycznej, technicznej, nauk ścisłych i medialnej. Dlaczego wybierają takie profile? Marzą, żeby wrócić do normalności. Wzruszająco mówi o tym nasz 8-letni podopieczny Antonio:

„Myślę, aby zostać informatykiem. Lubię programować. Odkryłem to podczas zajęć z robotyki na Uniwersytecie Dziecięcym. Byłem podekscytowany programowaniem i budowaniem robotów. Zwłaszcza, że ta dziedzina pozwoli mi pomagać ludziom wokół mnie poprzez tworzenie przydatnych wynalazków i technologii. Dzięki temu będę mógł pomóc mojemu krajowi i miastu”.

Dzieci z Aleppo chcą zmieniać świat na lepsze. Potrzebują tylko nauczyć się, jak to skutecznie robić. Tym zajmuje się nasza Fundacja. Możemy dać tym dzieciom lepszą przyszłość, jednak potrzebujemy na to środków. Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo – azyl i bezpieczna przystań dla dzieci doświadczonych wojną i klęską żywiołową – istnieje dzięki hojności naszych darczyńców.

Czy zechcesz ocalić przyszłość dzieci z Aleppo?