Fundacja #terapiatoNIEWSTYD - zrzutka na darmową pomoc psychologiczną dla potrzebujących. Setki tysięcy osób potrzebuje pomocy psychologicznej, niestety wiele osób nie może z niej skorzystać z powodu braku środków i miejsc, gdzie taka pomoc może być im udzielona bezpłatnie. Teraz łącząc siły możeMY wspólnie zmienić ich rzeczywistość. Działajmy i pomóżmy, im zanim będzie za późno!
Na stronie naszej fundacji uruchomiliśmy wirtualną poradnie w ramach, której można zgłosić się po bezpłatną pomoc. Należy tylko wypełnić formularz i poczekać na kontakt https://www.terapiatoniewstyd.pl/wirtualna-poradnia/
W każdym miesiącu dziesiątki osób otrzymuje bezpłatną pomoc. Chcemy, aby były ich tysiące.
NA CO ZBIERAMY?
Pomoc psychologiczna dla każdego.
Fundacja Terapia to NIE WSTYD zrzesza psychologów, poradnie i gabinety psychologiczne, Centra Zdrowia Psychicznego oraz fundacje - wszystko po to by zadbać o dostęp do pomocy psychologicznej.
Nasze działania to również psychoedukacja, której celem jest zmieniać przekonania na temat terapii. Jedną z nich jest coroczna Kampania Społeczna #terapiatoNIEWSTYD
W tym roku 10 września w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, będzie to już V edycja Kampanii Społecznej Terapia to NIE WSTYD.
Hasło tegorocznej Kampanii to "Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie!". Dzięki współpracy z Centrami Zdrowia Psychicznego oraz zaprzyjaźnionymi gabinetami psychologicznymi będziemy mogli być w ponad 20 miastach w całej Polsce (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Opole, Bełchatów, Białystok, Człuchów, Drawsko Pomorskie, Dąbrowa Tarnowska, Gdańsk, Jasło, Lębork, Lublin, Łobez, Puławy, Rybnik, Swarzędz, Świdwin, Świecie, Zielona Góra, Żywiec).
Wiedząc jak potrzebna jest pomoc psychologiczna, nie czekamy na wynik zrzutki i działamy. W każdym z tych miast we wskazanych na stronie dniach, bez względu na wszystko otrzymacie bezpłatną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana jak co roku na ulicach. Wychodzimy do WAS, aby być bliżej. To moment, gdzie być może pierwszy raz będziesz miał możliwość porozmawiać z psychologiem w ważnej dla siebie sprawie.
Działamy w wydzielonych strefach. Może to być Terapiobus - mobilny gabinet terapeutyczny, namiot lub po prostu rozmowa przy stoliku.
Sprawdź gdzie będzie Ci najbliżej do nas.
NA CO ZBIERAMY?
Zbieramy na długoterminowe działania:
500 000 złotych - konsultacje psychologiczne dla potrzebujących
Choć akcja jest już po raz 5, to większość działań była finansowana ze środków własnych fundatorek, pozyskanych z dotacji lub zaprzyjaźnionych firm. Niestety, skala potrzeb jest wielka dlatego po raz pierwszy będziemy również kwestować na ulicach z e -puszkami opatrzonymi kodami QR. Nie zbieramy gotówki.
Rok temu rozmawialiśmy o samobójstwach...
DLACZEGO TEMAT SAMOBÓJSTW?
Według danych Komendy Głównej Policji, każdego dnia w Polsce średnio 15 osób popełnia samobójstwo. Statystyki wśród młodych osób do 18. roku życia są coraz bardziej niepokojące. W 2021 r. policja odnotowała prawie 1500 prób samobójczych w tej grupie wiekowej, z czego 127 zakończyło się zgonem. Jednak dane te pokazują tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których zostały powiadomione organy ścigania. Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby przypada od 100 do 200 prób samobójczych. Jeśli założymy, że współczynnik ten jest adekwatny do Polski, to próbę odebrania sobie życia w 2021 roku mogło podjąć od 12 700 do 25 400 osób niepełnoletnich.
To tylko przypadki które zostały odnotowane.
Niestety, jak wynika z raportu Młode Głowy, “Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia - 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą (szacunkowo może to być aż 340 tysięcy młodych osób, według GUS w Polsce jest 3 863 630 osób w wieku 10-19 lat, stan z 31.12.2021 r.), a myślało o niej 39,2% uczniów (można szacować, że to nawet 1,5 miliona osób)”
Źródło: Raport „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”
Dane są zatrważające. Jeżeli już w tym wieku dzieci myślą o samobójstwie co będzie w przyszłości? A co z osobami dorosłymi, które nie przyznają się do swoich myśli?
Mówimy NIE. Działamy już teraz by w przyszłości statystyki samobójstw nie wzrastały. - Terapia to NIE WSTYD, samobójstwom DA SIĘ ZAPOBIEC.
Wielu z nas nie zwraca uwagi na stan psychiczny osób wokół nas, a przede wszystkim na nasz własny stan psychiczny. Mówimy sobie to przejdzie nie ma się czym przejmować.
Aby zmniejszyć statystyki samobójstw nie wystarczy powiedzieć sobie i drugiej osobie “daj spokój, będzie dobrze” - trzeba działać i prosić o pomoc.
KIM JESTEŚMY?
Fundacja „Terapia to NIE WSTYD” powstała, by zmieniać przekonania ludzi i pokazywać, że terapia to NIE WSTYD.. Chcemy dać dostęp do pomocy psychologicznej wszystkim którzy jej potrzebują, nawet w najodleglejszym zakątkach Polski i świata. Teraz niestety, możemy pomagać tylko nielicznym.
Fundacja to ludzie. Zrzeszamy psychologów, psychiatrów, poradnie i gabinety psychologiczne oraz Centra Zdrowia Psychicznego. Wspólnie możemy więcej!
Bezpłatnego wsparcia w ramach Fundacji udzielają: Centrum Zmiany w Życiu, Self Gabinet Psychologiczny, EAP24, Sens Katarzyna Dorosz Dębska.
Choć fundacja została zarejestrowana niedawno, bo w listopadzie 2021 roku, to podczas pandemii we wrześniu 2020 roku, Inicjatorka Kampanii Terapia to NIE WSTYD - Anna Węgrzyn ruszyła w Polskę Terapiobusem, aby wraz z pomocą psychologów z różnych miast udzielać wsparcia na ulicach. Kiedy naprzeciw wszystkiemu wyszliśmy na ulice, w maseczkach i w odległości dawaliśmy wsparcie w wybranych miastach w Polsce, wdzięczność ludzi była ogromna. Sytuacja pokazała też jak bardzo taka pomoc jest potrzebna.
CZYM JEST TERAPIOBUS?
Terapiobus = Mobilny gabinet terapeutyczny. To nasz sposób na oswajanie ludzi z gabinetem i psychologiem. To możliwość aby wyjść do człowieka a nie czekać, że on przyjdzie do nas.
MAMY TEŻ WIERNYCH PARTNERÓW OD PIERWSZEJ EDYCJI
INPOST to pierwsza firma, która nam zaufała. Już w 2020 roku we wrześniu na wszystkich paczkomatach w Polsce wyświetlił się komunikat - ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE!
Z każdym rokiem partnerów jest coraz więcej. Podczas tegorocznej akcji na Dzień Dziecka nasze spoty wyświetliły się w 15 miastach w autobusach i tramwajach. Są z nami Prezydenci wielu miast i media. Stowarzyszenia Życie Warte jest Rozmowy i Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.
Teraz w większym gronie po raz 5 wychodzimy na ulicę by wspólnie działać! Szczegóły na naszych kanałach.
Dlatego zaproście znajomych, rodzinę i bliskich, wszyscy RAZEM działajmy na rzecz zdrowia psychicznego.
Tego tematu nie można ominąć. W ważnych sprawach – ŁĄCZMY SIĘ!