Logo

Zagroda edukacyjna w Winiarczykówce - pomoc, aktywność, ekologia

Prowadzona przez Organizację:
Teen Challenge Winiarczykówka
Data zakończenia:
31.03.2025
Lipnica Wielka
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Mamy dla Ciebie ważną informację.

Wasze zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania! W efekcie w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy Waszą wzmożoną aktywność i ogromną liczbę przesyłanych paczek, co może spowodować wydłużony czas oczekiwania na kuriera oraz odbioru przesyłek, a także opóźnienie w przesłaniu maila z informacjami o rozliczeniu Twojej darowizny.

Misja Teen Challenge wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Prowadzimy schronisko „Dom na Granicy” w Winiarczykówce o charakterze wspólnoty dla osób w kryzysie bezdomności, niesamodzielnych. Udzielamy konsultacji i porad z zakresu terapii uzależnień, wspieramy osoby ubogie paczkami żywnościowymi. Organizujemy różne akcje i projekty na rzecz osób bezdomnych i niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia drugiego człowieka. Jedną z tych inicjatyw jest zagroda edukacyjna.

Misja Teen Challenge wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.  Prowadzimy schronisko „Dom na Granicy” w Winiarczykówce o charakterze wspólnoty dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych, potrzebujących wsparcia. Dajemy szansę na zmianę i nowe życie. Udzielamy konsultacji i porad z zakresu terapii uzależnień, wspieramy osoby ubogie paczkami żywnościowymi (projekt "Wspieramy"). Organizujemy różne akcje i projekty na rzecz osób bezdomnych i niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia drugiego człowieka. Jedną z tych inicjatyw jest "Zagroda edukacyjna w Winiarczykówce".

 

Zagroda edukacyjna w Winiarczykówce to miejsce, w którym mieszkańcy Domu na Granicy uczą się podstaw ogrodnictwa, pielęgnują ogród na co dzień, następnie sami przygotowują posiłki z plonów ogrodu, a gdy zbiory obrodzą weki na zimę, gdy mamy nadmiar dzielimy z innymi. Hodowla przydomowych zwierząt oprócz jajek czy mleka, ma nieoceniony potencjał aktywizacyjny. A cudny pies i koty dają naszym beneficjentom duzo ciepła i bliskości. 

W zagrodzie hodowane są także zwierzęta w tym kury niebieskonóżki i kozy, co przynosi korzyści materialne. Mieszkańcy Domu na Granicy mogą dzięki temu korzystać z jajek i mleka. Mamy także małą pasiekę, niezwykle terapeutycznego kochanego psa Czarliego i kilka kotów - ta liczba ciągle się zmienia - niektórzy wiedzą, że mamy małe przydomowe gospodarstwo i pomagamy ludzi, czasem podrzucają nam psy lub koty (kilku znaleźliśmy już nowy dom).

Zagroda to prawdziwe błogosławieństwo dla naszych podopiecznych, bo mają w niej na co dzień mnóstwo aktywności, mogą uczyć się nowych rzeczy, odkrywać swoje pasje i zdolności. Takie działania są bardzo pożyteczne, aktywizują ludzi do działania, do pozytywnej zmiany swojego życia, poczucie własnej wartości i skierowania aktywności życiowej na konstruktywne rzeczy. Zagroda uczy też szacunku do przyrody, do własnej pracy i działa cały rok, bez przerwy każdego dnia, to również nauka odpowiedzialności i dbania o innych. Daje dużo radości

 

Jednak nie ma co ukrywać Zagroda generuje koszty, każdego roku potrzeba finansów na zakup ziemi, różnych narzędzi, sadzonek i nasion, paszy dla kur i kóz, oraz karmy dla psa i kotów, zakup obuwia i odzieży roboczej. Co jakiś czas musimy wymienić tunele szklarni.

Dlatego prosimy o wsparcie naszej inicjatywy, bo uważamy, że warto dawać potrzebującym wsparcie, szczególnie w postaci "WĘDKI, ZAMIAST RYBY". O to właśnie bardzo prosimy.