Logo

Dom Sąsiedzki na Dębcu

Prowadzona przez Organizację:
Stowarzyszenie Zielona Grupa
Poznań

Jesteśmy Stowarzyszeniem Zielona Grupa! Od 2018 roku pracujemy ze wspólnotą sąsiedzką na poznańskim Dębcu. Razem z mieszkańcami okolicy wyremontowaliśmy lokal, w którym powstał Dom Sąsiedzki - otwarta przestrzeń wspólna. Dzięki zebranym tutaj środkom będziemy mogli wraz z mieszkańcami Dębca dalej tworzyć niezwykłą historię tej sąsiedzkiej przestrzeni i dzielnicy. Dzięki Waszemu wsparciu Dom Sąsiedzki będzie mógł być częściej otwarty, a my będziemy w jego murach organizować wydarzenia i spotkania oraz kontynuować przeróżne akcje społeczne.

W Domu Sąsiedzkim dajemy okazję do spotkania i wymiany doświadczeń. Chcemy pobudzać aktywność wśród miejscowej społeczności i integrować sąsiadów, odkrywając wspólne wartości, czerpiąc z zasobów lokalnych i potencjału pojedynczych osób. Tu można twórczo spędzać czas, a przede wszystkim poznać się lepiej. To przestrzeń otwarta na różnorodne inicjatywy, dostępna dla grup aktywnych mieszkańców, artystów, animatorów, społeczników i aktywistów, wykorzystywana do wcielania w życie ich pomysłów i inicjatyw.

Wszystkie spotkania i warsztaty jakie organizujemy są darmowe dla uczestników. Naszym celem jest to, aby dostępność do wartościowych wydarzeń nie była zależna od zasobności portfela.

Chcemy, by Dom Sąsiedzki był otwarty dla wszystkich!

Pomóż nam współtworzyć tę sąsiedzką historię!

Dzięki zebranym tutaj środkom:

- prężniej działać będzie szafa sąsiedzka, gift box i punkt adopcji roślin, gdzie mieszkańcy mogą wymieniać się przedmiotami, a osoby w kryzysie - uzyskać wsparcie;

- kontynuować będziemy akcję Długi Stół, która polega na ratowaniu przed zmarnowaniem żywności z poznańskich rynków. Jedzenie zamiast na śmietnik trafia na stoły mieszkańców miasta, przede wszystkim tych, którzy potrzebują wsparcia w dostępie do żywności;

- odpowiadać będziemy na bieżące potrzeby tak, jak robiliśmy to do tej pory, organizując zbiórki i akcje pomocowe (np. zbiórka na rzecz szpitali dziecięcych w Ukrainie, zbiórka obuwia dla osób uchodźczych z obozu na Lesbos, zbiórka jedzenia i przedmiotów dla zwierząt ze schroniska w Gaju itd.);

- rozwijać będziemy nasze przestrzenie wymiany doświadczeń i umiejętności, czyli sąsiedzką ciemnię fotograficzną oraz rękodzielniczy fablab. To elementy Domu Sąsiedzkiego, które umożliwiają nam i mieszkańcom uczenie się od siebie nawzajem i pielęgnowanie pasji we wzajemnym wsparciu. Wierzymy, że każdy z nas ma jakieś Super Moce, którymi może się podzielić z innymi dlatego na naszych zajęciach nie ma podziału na ekspertów i odbiorców. Uczymy się od siebie nawzajem i wspólnie rozwiązujemy problemy.

- gromadzić będziemy kolejne historie, wspomnienia i opowieści, które utrwalamy w Archiwum Społecznym Dębca (www.archiwumdebiec.pl). 
Jest to bowiem osiedle o niezwykłym potencjale – zarówno historycznym jak społecznym. Wielu ludzi mieszka tu od kilku pokoleń, co pozwala prześledzić co najmniej kilkadziesiąt lat historii nie tylko jednej rodziny, ale całych grup społecznych na tle ważnych wydarzeń historycznych jak np. Poznański Czerwiec ’56Dzięki działaniom archiwalnym przywracamy pamięć o ważnych, dla społeczności lokalnej, postaciach i miejscach.