Logo

ZSS-17 - Zapomniane ubrania wspierają Niebieski Szlak #wGdyni

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Niebieski Szlak
Kampania CSR
Data zakończenia:
03.06.2023
Gdynia

Nasza Szkoła dołączyła o gdyńskiej kampanii polegającej na zbiórce niepotrzebnych rzeczy i zamianie ich na złotówki na gdyńskich NGOsów. Każdy zebrany kilogram = 1 zł wsparcia dla fundacji Fundacji “Niebieski Szlak”, a najlepsze placówki dostaną nagrody rzeczowe! Zebranie 5 ton tekstyliów w szkole, to gwarantowane nagrody o wartości 5 000 zł!

Czy wiesz, że aż 2/3 konsumentów pozbywa się ubrań, które nadal nadają się do wykorzystania? 22% niepotrzebnej odzieży lub obuwia wyrzucanych jest do kosza na śmieci, skąd finalnie trafiają na wysypisko, bez możliwości odzyskania surowców.

Zróbmy z nich dobry użytek!

Każde ubranie, które trafi do drugiego obiegu to zmniejszony negatywny wpływ branży odzieżowej na stan naszej planety. Produkcja jednego bawełnianego t-shirta wymaga 2 700 litrów wody! Oddawajmy niepotrzebne ubrania i korzystajmy z tych, które inni wprowadzają ponownie do użycia.

Mając świadomość wpływu branży tekstylnej na środowisko Miasto Gdynia i marka Ubrania Do Oddania współpracują w zakresie zbierania zbędnych tekstyliów. Teraz dołącza do nich nasza szkoła!

Zachęcamy do przekazywania niepotrzebnych, ale czystych:

•      ubrań: damskich, męskich i dziecięcych

•      butów połączonych w pary

•      akcesoriów, np. pasków, torebek, czapek, szalików

•      tekstyliów domowych, np. obrusów, kocy

 Sposób przekazania ubrań: 

 Sposób nr 1 -  przynieś ubrania do szkoły

  •  Po uporządkowaniu swojej szafy zebrane ubrania można przynieść do szkoły i pozostawić w punkcie zbiórki, które jest wyznaczone przez szkołę. 

  •  Ubrania mogą być być przeniesione do szkoły w reklamówce, kartonie lub inny dowolny sposób.

 Sposób nr 2 - zamów bezpłatnego kuriera do domu!

  • Ubrania można wysłać również bezpośrednio z domu zakładając konto na portalu i zamawiając bezpłatnego kuriera. Warunkiem jednak jest uzbieranie min. 10 kg tekstyliów i zapakowanie ich w kartonowe pudło. Kurier odbierając przesyłkę będzie miał ze sobą wydrukowaną etykietę. 

  •  Kuriera zamawiamy poprzez indywidualną stronę zbiórki i kliknięcie “POMAGAM”

Jak spakować rzeczy zamawiając kuriera: 

  •  wszystkie ubrania powinny zostać zapakowane w kartonowe pudła 

  •  minimalna waga 1 kartonowego pudła to 10 kg. Maksymalna 30 kg. 

  •  jednorazowo można zgłosić odbiór maksymalnie 30 kartonów

Ubrania Do Oddania wprowadzą jak największą ilość pozyskanej odzieży do drugiego obiegu, a za każdy kilogram rzeczy przekażą 1 zł Fundacji “Niebieski Szlak”.

Szkoły z najwyższymi zbiórkami mają szansę na nagrody!

Nagrody:

  • każda szkoła, która uzbiera na swoim indywidualnym koncie zbiórki min. 5000 kg otrzyma dodatkowe 5000 zł*

  • w przypadku w którym, żadna szkoła nie uzbiera minimalnego progu 5000 kg organizator przyzna jedną nagrodę specjalną w postaci 2500 zł* dla szkoły która osiągnie wynik najbliższy liczbie 5000 kg, ale przy założeniu że przekroczy minimalny  próg 3500 kg 

Kategoria najwyższa średnia zebranych KG w przeliczeniu na ucznia 

 I miejsce - 1200* zł 

 II miejsce - 800* zł 

 III miejsce - 500* zł 

Kategoria najwięcej zebranych KG

 I miejsce dla szkoły podstawowej - 1000* zł 

 I miejsce dla szkoły ponadpodstawowej - 1000* zł 

Fundacja “Niebieski Szlak” działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin. Pragnie zmieniać sposób postrzegania Osób z Autyzmem (OzA) i Osób z Niepełnosprawnościami (OzN) oraz pracować nad podnoszeniem społecznej świadomości w tym zakresie, inicjować oraz aktywnie uczestniczyć we wszelkich działaniach mających na celu poprawę jakości życia OzA i OzN. Realizuje działania zmierzające do wybudowania w Gdyni domu dla dorosłych, wymagających znacznego wsparcia osób autystycznych. 

Marka Ubrania Do Oddania od 2018 roku redefiniuje pojęcie drugiego obiegu na rynku tekstylnym. Przekazała już ponad 1,3 miliona złotych do organizacji pożytku publicznego, przeprowadziła ponad 600 kampanii charytatywnych, stworzyła sieć sklepów “Butik Cyrkularny” i “UDO Second Hand” dostępnych w najlepszych galeriach handlowych oraz współpracuje z Komisją Europejską w zakresie strategii UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym.

www.gdynia.pl/tekstylia