Wyprzedź AUTYZM u dzieci

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja SYNAPSIS
Data zakończenia:
30.09.2019
Warszawa

Pozyskane fundusze przeznaczymy na wsparcie Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu „Badabada”. Każda przekazana ZŁOTÓWKA to realna pomoc: 8 zł to koszt arkusza testowego do diagnozy, 15 zł to koszt jednej pomocy diagnostycznej, 36 zł koszt badania przesiewowego dla jednego dziecka, 60 zł koszt godziny konsultacji dla rodzica, 90 zł koszt godziny diagnozy.

W Polsce nie ma systemowego wczesnego wykrywanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wielu rodziców zgłaszających lekarzom wątpliwości co do rozwoju dzieci słyszy: „Przesadza Pani, każdy ma swoje tempo rozwoju”, „Proszę nie histeryzować”. Fundacja SYNAPSIS zachęca rodziców do obserwacji rozwoju swojego dziecka oraz odpowiednio wczesnej reakcji. Wczesna diagnoza zaburzeń spektrum autyzmu daje szansę na wyrównanie problemów rozwojowych dziecka, a tym samym na samodzielne życie w przyszłości!

W tym celu Fundacja SYNAPSIS stworzyła Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu „Badabada”. To pierwszy w Polsce program, którego celem jest zwiększenie dostępności usług wczesnego tj. przed 3 rokiem życia, wykrywania autyzmu i wspomagania rozwoju dzieci zagrożonego autyzmem. W ramach „Badabada” dzieci diagnozowane są od 16 miesiąca życia.

AUTYZM jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować ból.

ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS, z uwagi na rosnącą liczbę osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu na całym świecie. W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 150 (jest to też średnia dla Europy). Szacuje się, że z roku na rok będzie miała miejsce tendencja wzrostowa w zakresie wykrywania autyzmu u dzieci.

 

Więcej informacji www.badabada.pl


Aktualizacja

Ewa Babicka Data aktualizacji: 14.12.2018

Kochani, jesteście wspaniali i niesamowici. Wpłynęły już pierwsze darowizny! Z całego serca dziękujemy Pani Dominice Bober i Pani Małgorzacie Maludzińskiej, które pomyślały o naszych najmłodszych podopiecznych. Razem wyprzedzimy autyzm u dzieci! serdecznie pozdrawiamy Fundacja SYNAPSIS

Coraz więcej osób przekazuje nam darowizny - jest już ich 18!!! Z całego serca dziękujemy: Urszuli Czyszewicz, Krzysztofowi Grochowskiemu, Michałowi Ryng, Annie Kaczmarek, Oli Zochniak oraz Przedszkole "Pod Wesołą Truskaweczką", Rajska Szkoła - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, Integracyjna Szkoła Montessori "Drugie Piętro", Neurorozwojowe Studenckie Koło Naukowe UMP i wszystkim Anonimowym Darczyńcom. Wasze wsparcie utwierdza nas w przekonaniu o sensowności naszych działań. Dla wszystkich, którzy chcieliby od nas otrzymać oficjalne podziękowanie - prosimy o kontakt emailowy z Fundacją.