Logo

Dla młodzieży doświadczającej bezdomności

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja po DRUGIE
Data zakończenia:
01.10.2025
Warszawa

Mało kto kojarzy problem bezdomności z twarzą młodej osoby. Kogoś, kto ma dopiero osiemnaście, dziewiętnaście lat... Tymczasem BEZDOMNOŚĆ - brak miejsca, brak bezpieczeństwa i stabilizacji, samotność, strach - to doświadczenie bardzo wielu młodych osób, które nie mogą liczyć na wsparcie swoich bliskich i na miejsce w rodzinnym domu. Wspierając naszą kampanię pomagasz młodym ludziom wyjść z bezdomności.

Wspierając naszą zbiórkę pomagasz młodym ludziom, którzy często nigdy nie mieli domu... 

Fundacja po DRUGIE działa w Warszawie od 2011 roku i zajmuje się rozwiązywaniem problemu bezdomności młodzieży i młodych dorosłych. Naszymi beneficjentami są osoby od 18 do 25 roku życia, a warto dodać, że większość to osoby do 21 lat (w ostatnich latach ta bezdomność jest coraz młodsza). 

Oferujemy kompleksową pomoc. Zaczynamy od spraw podstawowych - łóżka, zupy, kąpieli... a następnie, gdy uczestnik poczuje się już w miarę stabilnie i bezpiecznie pracujemy nad tym, by wyszedł z trudnej sytuacji. Robimy plan uwzględniający jego trudności i potencjały i... działamy. W organizacji są specjaliści: doradca zawodowy, psycholog, terapeuta uzależnień, prawnik. Realizujemy działania mające na celu rozwój i edukację, poznawanie nowych, fajnych rzeczy i sposobów na życie. Chodzimy do kina i do teatru, zapraszamy gości, organizujemy wolontariat. 

Nasza oferta składa się z kilku części:

1/ Punkt pomocowy na warszawskim Powiślu - miejsce pierwszych spotkań z młodzieżą umożliwiające również całodzienny pobyt. Tu także są dostępni nasi specjaliści i tu uczestnicy przy pomocy pedagogów planują swoje działania. Dodatkowo zawsze można zajrzeć do naszej szafy, wybrać sobie jakieś ubranie, dostać mydło i coś do zjedzenia. 

2/ Dom dla Młodzieży - jedyny taki Dom w Polsce, w którym oferujemy schronienie dla uczestników. Dom dysponuje 16 miejscami, ale zdarza się, że mieszka w nim nawet 18 osób. W pierwszych 12 miesiącach działalności przez Dom przewinęło się aż 116 osób. W tym miejscu pracują opiekunowie obecni 24 godziny na dobę i dbają o to, by było bezpieczne, czyste, by panował tu właściwy rytm. Młodzież, która się do nas zgłasza w pierwszej kolejności jest kwaterowana właśnie tu. 

3/ Mieszkania treningowe - konsekwentnie od lat rozwijamy sieć naszych mieszkań i obecnie mamy w nich 15 miejsc. Tu trafia młodzież, która dobrze realizuje plan działania - ma pracę i pieniądze, radzi sobie z problemami zdrowotnymi - utrzymuje trzeźwość, dba o przyjmowanie leków (prawie 80% uczestników naszego wsparcia to osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego). 

4/ Dom dla Młodych Mam (nazwa robocza) - kończymy właśnie budowę domu, który dysponował będzie 6 miejscami dla kobiet (18-25 lat) i ich dzieci. Ta inicjatywa dopełni naszą pomocową mapę i umożliwi nam skierowanie lepszej oferty do młodych kobiet, które na ten moment nie mogą z dziećmi przebywać w naszych miejscach zakwaterowania i są przez nas odsyłane do systemowej pomocy - domów samotnej matki, ośrodków interwencji kryzysowej - miejsc niekoniecznie dostosowanych do potrzeb młodych ludzi. 

Jest dla nas bardzo ważne tworzenie rozwiązań ukierunkowanych na pracę z młodym człowiekiem. Trudno sobie wyobrazić, by osoby osiemnasto czy dwudziestoletnie trafiały do schronisk, noclegowni, gdzie średnia wieku przekracza 40 i bezdomność trwa latami i staje się sposobem na życie.