Logo

„SZAFA TERAPEUTYCZNA” - POSZERZENIE DOSTĘPNOŚCI TERAPEUTYCZNEJ NA MAPIE MAŁOPOLSKI

Data zakończenia:
14.06.2025
Kraków

Jako instytucja oferująca wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, wiemy, że obecnie dostępność do terapii jest ograniczona - m.in. długie terminy oczekiwania na konsultację, czy wysokie koszty spotkań. Dlatego też zrodził się pomysł, aby utworzyć kampanię, która pomoże poszerzyć dostępność do pomocy psychoterapeutycznej - obniżyć koszty i skrócić czas oczekiwania na wizytę. W Szafie Terapeutycznej oddajesz niepotrzebne ubrania, a ktoś inny (lub Ty i Twoja rodzina!) wyciąga z niej “komfortowy sweter” w postaci wsparcia terapeutycznego.

"SZAFA TERAPEUTYCZNA" - POSZERZENIE DOSTĘPNOŚCI TERAPEUTYCZNEJ NA MAPIE MAŁOPOLSKI

Szafa Terapeutyczna to kampania, w której założeniu wkładasz do szafy (oddajesz) swoje niepotrzebne ubrania, a ktoś inny (bądź Twoja rodzina i Ty sam) wyciąga z niej “komfortowy sweter” w postaci wsparcia terapeutycznego. 

Celem kampanii jest zwiększenie dostępu do terapii dla dzieci młodzieży, a także ich rodzin

Jako instytucja oferująca m.in. wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, wiemy, że dostępność do terapii jest nadal znacznie ograniczona, w związku z długimi terminami oczekiwania na konsultację, a także wysokimi kosztami spotkań. Dlatego też zrodził się pomysł, aby utworzyć kampanię, która pomoże poszerzyć dostępność do pomocy psychoterapeutycznej - obniżyć koszty i skrócić czas oczekiwania na wizytę.

Centrum Terapii, Rozwoju i Edukacji To Po Drodze prowadzone jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Krakowie. Centrum powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie w zakresie profesjonalnego i różnorodnego wsparcia dla rodzin, w których:

  • Występują komplikacje z komunikacją, zrozumieniem, czy wzajemnym szacunkiem;

  • Pojawiły się trudności z budowaniem bliskich więzi, ich odbudową czy utrzymaniem, w związku z doświadczeniami rodzinnymi;

  • Jest poczucie, że nowy etap życia rodzinnego przerasta, powoduje zagubienie i poczucie bezsilności.

Udzielamy pomocy w oparciu o trzy filary:

  1. Wsparcie - pracujemy z rodzinami na każdym etapie życia rodzinnego i w różnej konfiguracji (psychoterapia rodzin, również adopcyjnych, zastępczych, patchworkowych, wsparcie dla rodziców w okresie okołoporodowym, w kryzysie rozstania), a także z poszczególnymi jej członkami (psychoterapia dorosłych, dzieci i młodzieży, par/małżeńska);

  2. Rozwój - inwestycja we własny rozwój i rozwój swoich bliskich to najlepsza profilaktyka zdrowia psychicznego. Oferujemy spotkania w grupach rozwojowych dla dzieci, młodzieży, mężczyzn, kobiet, rodziców,  zajęcia TUS - Treningi Umiejętności Społecznych, tematyczne warsztaty rozwojowe;

  3. Edukacja - warsztaty doskonalące i szkolenia dla studentów kierunków pedagogicznych, pedagogów, animatorów, pracowników socjalnych. 

Kampania Szafa terapeutyczna -  Poszerzenie Dostępności Terapeutycznej na mapie Małopolski skierowana jest do dzieci i nastolatków, którzy potrzebują pomocy w obszarach zarówno życia społecznego, rodzinnego, jak i w czytaniu i rozumieniu swoich emocji. W przypadku, gdy u podopiecznych zalecane jest wzmacnianie umiejętności społecznych, czy poprawa relacji z rówieśnikami, oferujemy spotkania w kameralnych grupach, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, którzy wprowadzają atmosferę wsparcia i zrozumienia (m.in. arteterapia, TUS, grupy rozwojowe), a w sytuacji potrzeby pracy nad konkretnymi trudnościami (wyzwania wynikające z życia codziennego, doświadczonych traum, diagnoz, itp.) oferujemy indywidualne sesje z terapeutą.
Kompleksowe podejście to też opieka i wsparcie dla rodziców, którzy często znajdują się w nowych dla siebie sytuacjach i sami również potrzebują pomocy specjalistów. Konsultacje rodzicielskie pozwalają na zrozumienie szerzej zgłaszanych w rodzinie wyzwań. Dzięki spotkaniom, rodzice mogą poprawić relacje nie tylko z dziećmi, ale także między sobą, co znacznie wpływa na efekty prowadzonych spotkań.
Terapia rodzinna to proces, który angażuje wszystkich członków rodziny, dzięki czemu możliwe jest dokładnie wdrożenie się w sytuację rodzinną przez terapeutę, a także dopasowanie i pokierowanie jej członków w stronę optymalnego wsparcia. 

         Poszerzenie dostępności do terapii opieramy na trzech aspektach:

  1. Aspekt czasowy – krótki termin oczekiwania na wizytę/konsultację;

  2. Aspekt finansowy – terapia dofinansowana ze środków kampanii;

  3. Aspekt lokalowy – komfortowe i przestronne gabinety dopasowane do potrzeb beneficjentów, także z niepełnosprawnościami. 
     

Zdrowie psychiczne i możliwość udzielania wsparcia osobom w potrzebie jest dla nas priorytetem, dlatego też serdecznie Państwa zachęcamy do udziału w zbiórce! 

Kampania jest możliwa dzięki funduszom pozyskanym przy współpracy z Ubrania do Oddania.