Logo

Ograniczmy bezdomność kotów

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja dla Zwierząt "Koci Pazur"
Data zakończenia:
30.06.2024
Poznań
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Mamy dla Ciebie ważną informację.

Wasze zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania! W efekcie w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy Waszą wzmożoną aktywność i ogromną liczbę przesyłanych paczek, co może spowodować wydłużony czas oczekiwania na kuriera oraz odbioru przesyłek, a także opóźnienie w przesłaniu maila z informacjami o rozliczeniu Twojej darowizny.

Przeciwdziałanie bezdomności kotów jest jednym z podstawowych celów Fundacji Koci Pazur. Najskuteczniejszą i najbardziej humanitarną metodą ograniczania populacji zwierząt bezdomnych i wolno żyjących, a tym samym walki o poprawę ich losu, jest kastracja kotów.

W 2023 roku nasza fundacja sfinansowała 515 kastracji na kwotę ponad 100 tys. złotych! To jeszcze więcej niż w roku 2022 (480 kastracji) oraz w roku 2021 (319). Koszt zabiegu kotki to ok. 250 zł, kocura 150 zł.  515 kastracji to prawie 1,5 kastracji dziennie, to też ogrom pracy, jaki wkładają wolontariusze zaangażowani w wyłapywanie kotów, transport oraz opiekę nad nimi.

Szacuje się, że 75% spośród bezdomnych kociąt nie dożywa dorosłości, a los tych, którym uda się przeżyć jest bardzo trudny. Są głodne, często chore, zapomniane, zmarznięte, również często atakowane przez inne zwierzęta. Kastracja wpływa także bezpośrednio na bezpieczeństwo i zdrowie kota (zmniejsza tendencje kocurów do walki, zmniejsza niepożądane zachowania, przedłuża kocie życie ograniczając zmiany hormonalne w organizmie, redukuje ryzyko nowotworów, ropomacicza, pozbawia kotkę bolesnej i męczącej rui).

Dlatego tak ważne są ciągłe działania mające na celu wyłapywanie i kastrowanie kotów bezdomnych. Obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt wynikający z ustawy i programu o zapobieganiu bezdomności zwierząt w Polsce jest bardzo niskobudżetowy. Miasta i gminy w zakresie wydatkowania środków publicznych na ten cel powinny dążyć do przeznaczania kwot adekwatnych do wzrastającego problemu bezdomności zwierząt w Polsce, a przeznaczają zaledwie ułamek kwot, które opłacamy jako fundacja.

To właśnie fundacje mierzą się z ogromną falą bezdomności kotów, przed którą nie potrafimy odwrócić wzroku. Pomóż nam, ograniczyć kocie nieszczęścia! 100% środków sfinansuje kocie kastracje!

Naszą misją jest również edukacja, dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu o kastracjach kotów wolno żyjących.