Logo

Zuzanna Jurkowska

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Rycerze i Księżniczki
Data zakończenia:
01.01.2024
Warszawa

U Zuzi zdiagnozowano autyzm wczesnodziecięcy oraz całościowe zaburzenia rozwojowe. Dzięki intensywnej rehabilitacji Zuzia ma szansę na normalne dzieciństwo!

U Zuzanny zdiagnozowano autyzm wczesnodziecięcy oraz całościowe zaburzenia rozwojowe. Tylko intensywne rehabilitacje usprawniające pozwolą Zuzi na większą sprawność i samodzielność w przyszłości!

Po urodzeniu Zuzia rozwijała się prawidłowo, choć miała opóźnione chodzenie. Pierwsze kroczki zaczęła stawiać w wieku 2 lat. Nic nie wzbudziło naszych podejrzeń, gdyż w rodzinie troje dzieci rozwijały się trochę wolniej od rówieśników.

W przeciągu dwóch ostatnich miesięcy Zuzia przeszła badania neurologiczne i psychiatryczne. W Ośrodku Wczesnej Interwencji postawiono Zuzi diagnozę wskazującą na autyzm.
Zuzia nie mówi. Pomimo swoich 5 lat  sporadycznie używa smoczka. Porozumiewa się z nami za pomocą gestów. Często jest agresywna, krzyczy, dlatego wymaga dużej ilości terapii z różnymi specjalistami.

Bardzo ważne jest, by na tym etapie rozpocząć leczenie i terapię jak najszybciej.  Kolejki i długie terminy przez Narodowy Fundusz Zdrowia odbierają nam nadzieję na szybką pomoc córeczki.

Poza stwierdzonym autyzmem i agresją, Zuzia cierpi także na obniżone napięcie mięśniowe, stawia obie nóżki do środka. Musiałam całkowicie zrezygnować z pracy gdyż nasza córka wymaga pomocy we wszystkich codziennych czynnościach.

Na początku 2022 roku rodzice zauważyli, że Zuzia cofa się w rozwoju, przestałą mówić podstawowe słowa. Dziewczynka czeka na miejsce na odziale w szpitalu. Będzie miała robione szczegółowe badania , w tym tomograf głowy i EEG, aby postawić nową diagnozę. Lekarze mają podejrzenie upośledzenia umysłowego.
„Zuzia jeździ do przedszkola specjalnego w Jastrzębiu Zdroju, przewozem niepełnosprawnych dzieci i tam ma zajęcia oraz terapie.
Stan zdrowia naszej córeczki nie poprawił się. Walczymy z różnymi trudnościami: Zuzia stoi w miejscu z rozwojem, nie mówi, ćwiczy komunikację za pomocą mówika ,nie korzysta z toalety, ma częste napady złości i agresji. Jesteśmy w trakcie załatwiania nowego orzeczenia o niepełnosprawności.” – opowiada mama Kasia.
Tylko intensywne rehabilitacje usprawniające pozwolą Zuzi na większą sprawność i samodzielność w przyszłości!

Zebrane środki przeznaczymy na zajęcia rehabilitacyjne, środki okołomedyczne, wizyty lekarskie u specjalistów oraz specjalistyczne obuwie ortopedyczne.