Logo

Zbieramy na fotopułapki, kamery oraz banery informujące o zakazie śmiecenia

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Inicjatywy Lokalne
Data zakończenia:
02.10.2023
Radzymin

Sprzątając w swojej szafie i oddają tutaj niepotrzebne już ubrania, możesz wspomóc akcję przeciwdziałania śmieciarzom na naszej lokalnej plaży.

Temat #śmieci w okolicy Załubic, Rudy, Borek i Arciechowa wraca jak bumerang z coraz większym napełnieniem, i brakiem jakichkolwiek efektów czy pomysłów na rozwiązanie problemu.

 

Dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, jako mieszkanka i zachęcić innych mieszkańców do wspólnego działania.

Pomyślałam, że może warto w końcu coś z tym zrobić, ale tak na serio!

Wstawiłam post na forum, pojawiło się kilka pomysłów, po kilku rozmowach i rozeznaniu tematu, zaczynam działania i zachęcam również Was ;)

 

Podsumowując realne pomysły, co możemy z tym zrobić?

1. Umieścić fotopułapki, które mogą zadziałać jak "straszak", ale również dzięki którym będziemy mieć dane osób które śmiecą m.in nr rejestracyjne, a także zdjęcia, które będziemy umieszczać na lokalnych forach w poszukiwaniu śmieciarzy oraz wyciąganiu konsekwencji tj wystawieniem mandatu śmieciarzowi.

koszt około 800-1500 zł / za fotopułapkę

edit: po rozmowie z Panem zajmującym się tematem, sugerowane są kamery bezprzewodowe, mające więcej możliwości i zasięgu, oraz pola wiedzenia. Kamery byłyby głównie skierowane na miejsce podjazdu aut oraz ich rejestracji, a także miejsca pozostawiania śmieci.

 

2. Postawić na plaży (na początek w Starych Załubicach) baner z informacją o zakazie śmiecenia, karze grzywny oraz informacji o monitoringu, a także tablicą z miejscem na zdjęcia osób, które śmiecą z fotopułapki.

koszt ok. 500-1000 zł za banery i tablicę.

 

3. Zwracać uwagę osobom przebywającym na plaży o zakazie pozostawiania po sobie śmieci. Osobiście do końca września w każdy weekend (sb+ndz) będę chodzić na plażę, robić zdjęcia i rozmawiać z ludźmi przebywającymi na plaży, o tej sytuacji, informować, edukować itp.

 

Co może zrobić każdy z nas? Patrz pkt. 3, kiedy widzisz kogoś, kto śmieci zwróć mu uwagę, a najlepiej zrób zdjęcie albo nagraj film i powiedz, że zostanie on opublikowany na forum, uwaga - nie ma zakazu nagrywania kogoś, tylko rozpowszechniania wizerunku, ale kiedy zakryjesz twarz jest ok, warto dobrze rozumieć prawo. Jeśli masz takie zdjęcia lub nagrania, wyślij je nam.

 

CO JUŻ ZROBIŁAM?

Jestem po rozmowie z burmistrzem, zgodził się udostępnić w tym miejscu gminne fotopułapki (pamiętajmy, że gmina ma wiele takich miejsc jak to na terenie gminy do monitorowania, a miejsce o którym rozmawiamy jest terenem wód polskich), do czasu aż nie zakupimy ich ze zbiórek oraz wydarzenia, które planuję na 16.09, szczegóły na FB: Lokalny Działacz oraz Filia Stare Załubice - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin

 

Co planuję zrobić opisałam wyżej pkt: 1,2 oraz 3.

W tym celu powstała ta zbiórka, ale również wydarzenie oraz 2 inne zbiórki tekstyliów oraz książek, dzięki którym zbierzemy środki na, chociaż 1 a może i więcej fotopułapek, które będą służyły tropieniu śmieciarzy, ale marzę również o tym, by złapać ciekawe momenty lokalnej zwierzyny. Więc kiedy zwalczymy sytuacje ze śmieciarzami, mam nadzieję, że fotopułapki przydadzą nam się mimo, to do innych, bardziej przyjemnych celów. Inspiracją jest profil na FB: Fotopułapki - Trail Cameras, uwielbiam podglądać urywki z życia leśnych zwierząt.

 

 

Jeśli chcesz pomóc dodatkowo w inny sposób, albo masz pomysł na przeciwdziałanie, napisz do mnie na FB: Patrycja Dubaniewicz lub FB: Lokalny Działacz