Logo

Projekt społeczno - artystyczny „7000 kcal”

Prowadzona przez Organizację:
UbraniaDoOddania.pl
Data zakończenia:
31.05.2022
Warszawa

Celem kampanii jest zerwanie ze stereotypem zaburzeń odżywiania, bagatelizującym cierpienie z jakim spotykają się osoby chore, a także zwrócenie uwagi na niszczące działanie mediów społecznościowych wywołujących kompleksy dotyczące wyglądu. Cały projekt polega na zebraniu ubrań osób, które w ciągu swojego życia choć w najmniejszym stopniu zostały dotknięte zaburzeniami czy też poczuły, że własne kompleksy uniemożliwiły im samoakceptację. Zebrane przedmioty posłużą do zbudowania instalacji artystycznej uświadamiającej skalę tego problemu.

Na całym świecie z zaburzeniami odżywiania zmaga się około 70 mln osób. Moja własna historia oraz inspirująca książka Karoliny Sulej “Rzeczy osobiste” popchnęły mnie w kierunku realizacji projektu na ten temat.

Sposób funkcjonowania dzisiejszego świata, rosnące w siłę social media i niedoścignione ideały piękna, do których dążymy każdego dnia, napędzają machinę fizycznych i psychicznych głodówek w imię własnego wyglądu.

Projekt polega na zebraniu autentycznych ubrań osób, które w ciągu swojego życia choć w najmniejszym stopniu zostały dotknięte zaburzeniami czy też poczuły, że kompleksy związane z wyglądem własnego ciała uniemożliwiły im samoakceptację. Zebrane przedmioty posłużą mi do zbudowania instalacji przedstawiającej skalę tego ogromnego problemu.

Nośnikiem komunikatu stają się ubrania, które budują tożsamość i wpływają na pewność siebie każdego człowieka. Dla osób chorych były one czy też nadal są, źródłem kompleksów, wspomnieniem złych czasów lub wręcz przeciwnie - schronieniem przed nieustającym poczuciem niedoskonałości. 

Poprzez projekt pragnę zerwać ze stereotypem zaburzeń odżywiania, który bagatelizuje cierpienie z jakim spotykamy się mierząc do swojego odbicia w lustrze nienawistnym wzrokiem. Podczas trwania choroby każdy i każda z nas staje się więźniem własnego ciała i ciągłych myśli z nim związanych. Mimo, że zaburzenia odżywiania nie mają wyglądu to chciałabym, żeby w końcu zaczęły być dostrzegane.

Dziękuję, że chcesz wesprzeć ten projekt
Natalia


Projekt realizowany jest w ramach dyplomu licencjackiego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki Mediów pod okiem doktora Łukasza Koseli.


Jak stać się częścią projektu 7000 kcal?

1. Możesz spakować ubrania w każdym rozmiarze i kolorze.  Podarowanie ubrań możesz potraktować jako formę autoterapii i symbol pożegnania się z chorobą czy kompleksami. Odzież może stanowić część Twojej historii, opowiadać o Twoich kompleksach lub wręcz przeciwnie - o Twojej miłości do własnego ciała. 

2. Zbierz co najmniej 10 kg ubrań i zapakuj je w kartonowe opakowanie. Potem bardzo porządnie zaklej karton (10 kg to mniej więcej tyle samo ile mieści się w standardowej walizce samolotowej). Jeśli nie masz aż tyle ubrań do oddania może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych chciałby dołączyć do akcji? 

Ważne: maksymalna waga jaką możesz oddać w punkcie Pick Up - 20 kg, kurierem - 30 kg, a suma 3 boków pudełek może wynosić maksymalnie 180 cm, najdłuższy bok może mieć maksymalnie 80 cm.

3. Zamów przez poniższy formularz bezpłatnego kuriera, który odbierze od Ciebie przesyłkę i wybierz kampanię „projekt społeczno - artystyczny 7000 kcal”. Podaj adres i termin odbioru paczki i gotowe! Nie martw się, jeśli nie masz jak wydrukować listów przewozowych – kurier przyjedzie razem z nimi. Potem określ datę odbioru, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia - kurier odbierze spakowane kartony bezkontaktowo.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące projektu - kontaktuj się ze mną:

instagram: @natalia.parandyk
email: parandyknatalia@gmail.com
tel: 784 627 725

Jeszcze więcej o projekcie dowiesz się tutaj:
https://vm.tiktok.com/ZM8ocgDCt/ - film na TikToku 
https://vm.tiktok.com/ZM8ocD4h4/ - film na TikToku
https://www.instagram.com/natalia.parandyk/ - mój instagram