Logo

KAMPANIA STATUTOWA: Fundacja Mogę Się Uczyć

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Mogę się uczyć
Bydgoszcz

W internacie dzieci śpią na podłodze! Chcemy to zmienić. Wesprzyj zakup 15 podwójnych łóżek, by dzieci wyspane zaczynały naukę.

Zbieramy środki na zakup 15 łóżek piętrowych i 30 materacy do współprowadzonej przez nas szkoły podstawowej Osimlai w południowej Kenii. 

Szkoła Oismlai

Szkoła Osimlai powstała w listopadzie 2011 roku dzięki inicjatywie emerytowanej nauczycielki Phillipy. Ze środków uzyskanych ze sprzedaży własnych krów i darowizn od rodziny i znajomych zbudowała trzy klasy z blachy falistej. Na miejscu była wtedy obecna Prezes Fundacji Mogę się uczyć Magda Szrejder. Spontanicznie podjęła decyzję, by wesprzeć tę inicjatywę.Tak szkoła rozpoczęła swoje działanie w styczniu 2012 roku z 49 uczniami i 2 nauczycielami. Dziś w szkole uczy się ponad 270 dzieci i zatrudnionych jest 12 nauczycieli. 

Wybudowaliśmy dwa internaty!

Budowa internatów (jednego dla dziewcząt, drugiego dla chłopców), której główny etap zakończyliśmy w sierpniu 2017 była niezwykle istotnym przedsięwzięciem. Dlaczego? Znaczną przeszkodę w dostępie do nauki we współprowadzonej przez Fundację Mogę się uczyć szkole stanowiła dla dzieci odległość placówki od miejsca zamieszkania. W przypadku niektórych uczniów udział w zajęciach lekcyjnych oznaczał pokonywanie nawet 10 lub niekiedy więcej kilometrów dziennie. Internat rozwiązał ten problem. Po skończonych lekcjach dzieci nie muszą już wracać do domów, by nazajutrz wstawać wcześnie rano i w zupełnej ciemności docierać po dwóch - trzech godzinach do szkoły. W zamian za to uczniowie spędzają czas na dodatkowych zajęciach, ale też wypełniają codzienne obowiązki, jak pranie czy sprzątanie (np. klas w szkole). Z uwagi na ograniczenia finansowe internaty nie są jednak kompletnie wyposażone.

Cel: każdy uczeń śpi na łóżku!

Obecnie w obywdu placówkach mieszka łącznie 102 dwoje dzieci, z czego 28 śpi na 7 łóżkach piętrowych (po czworo dzieci na łóżku) oraz 14 na 7 łóżkach parterowych (po dwoje dzieci na łóżku). Pozostałych 60 uczniów śpi na zniszczonych materacach, na podłodze. I to właśnie z myślą o nich uruchamiamy zbiórkę na zakup 15 brakujących łóżek piętrowych oraz 30 materacy do tychże łóżek. Jedno łóżko piętrowe to koszt rzędu około 6 tys. szylingów czyli mniej więcej 220 zł, a jeden materac - ok. 2 tys, szylingów, czyli 80 zł, co łącznie daje kwotę około 5 700 zł, dzięki której każde dziecko będzie miało swoje miejsce do spania. Pozostałe 300zł przeznaczymy na zakup pościeli.

Wesprzyj naszą inicjatywę. Każdy kilogram ma dla uczniów niesamowite znaczenie!!

Dziękujemy ♥