Logo

UBIERZ WROCŁAW W ZIELONE

Prowadzona przez Organizację:
Fundacja Ekopotencjał-Przestrzeń Możliwości
Data zakończenia:
30.09.2022
Bierutów

Daj ubraniom drugie życie i zamień je w zielone. Posadź z nami roślinkę! Każdy kilogram twoich ubrań – to 1 zł dla Fundacji Ekopotencjał, którą zamienimy na sadzonki roślin na wrocławskie skwery i rabaty, a także na tablicę edukacyjną do ogrodu przyjaznego pszczołom oraz na ogródek społeczny przy Punkcie POMAGACZ na wrocławskim Ołbinie. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli lepiej wypełniać naszą misję. Pozbądź się niepotrzebnych ciuchów bez wychodzenia z domu. Szybko i wygodnie.

Dziękujemy Wam za ogromne zaangażowanie w naszą pierwszą kampanię "Ubierz Wrocław w Zielone". Zgodnie z zapowiedzą kontynuujemy naszą zbiórkę - bo widzimy, że potrzeba zagospodarowania niepotrzebnych ubrań jest wciąż duża, a bardzo ważne jest, aby ubrania te dostały nowe życie - i jak najdłużej funkcjonowały w obiegu, zanim trafią do utylizacji - a najlepiej - do recyklingu - i staną się np. deską kompozytową. 

Ważne jest też, aby wiedzieć gdzie trafiają Wasze niechciane ubrania, ważne aby mieć zaufanie do kogoś komu te ubrania przekazujecie. My wybierając przedsiębiorstwo Ubrania do oddania - mamy pewność, że ubrania te zagospodarowane są prawie w 100%, a "odpady" jesli nie mogą stać się czyściwem u mechanika samochodowego - to trafiają do utylizacji lub do recyklingu, a nie do..... lasu lub przydrożnego rowu. 

Rozszerzamy także cel naszej kampanii. W pierwszej edycji najwięcej ubrań bo aż 1 tonę przekazał nam Punkt Dobroczynny POMAGACZ we Wrocławiu, zarządzany przez Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Jego Darczyńcy, którzy oddają do punktu niepotrzebne ubrania. Część zakupionych przez nas roślinek trafi na pewno na rabatkę tuż obok POMAGACZA. Na ladę sklepową POMAGACZA trafi też obiecany w pierwszej edycji Las w słoiku. 

POMAGACZ ma też pomysł - chciałby zainicjować właśnie na tej rabatce utworzenie małego ogrodu społecznego. 

Co Wy na to, aby środki zebrane w kolejnej edycji kampanii Ubierz Wrocław w Zielone - wsparły finansowo utworzenie takiego ogródka  - na zakup inspektów ogrodowych i sadzonek roślin. 

I jest jeszcze jedna instytucja, która potrzebuje wsparcia. W czasie trwania kampanii zgłosiła się do nas nauczycielka biologii z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących nr 13 We Wrocławiu z prośbą o sfinansowanie tablicy edukacyjnej na temat życia owadów i domków dla owadów. 

Część z zebranych środków w kolejnej edycji kampanii - chcielibysmy przeznaczyć właśnie na tą tablicę (może nawet opisaną językiem Braille'a), na sadzonki roślin przyjazych owadom oraz kokony dzikiej (nieagresywnej) pszczoły murarki, którą należy szczególnie wspierać, bo to właśnie dzikie pszczoły giną w najszybszym tempie. 


 

A więc po raz kolejny - zapraszamy Was do udziału w naszej kampanii! 

 

Robisz porządek w szafach, chcesz pozbyć się niepotrzebnych ubrań, a nie masz na to pomysłu?

Nie jesteś sam! Powinieneś wiedzieć, że przeciętny Polak co rok zastanawia się co zrobić z ponad 30 kg niepotrzebnych ubrań!!!

Są to ogromne ilości odpadów tekstylnych, które mogą stać się znaczącym problemem dla środowiska, jeśli nie zagospodarujemy ich w odpowiedni sposób.

Ponadto wyrzucanie ciuchów na śmietnik – to wielkie marnotrastwo – bo do wyprodukowaniu ubrań zużywa się ogromne ilości wody i prądu (produkacja 1 pary dżinsów oznacza 3000 l zużytej wody i emituję około 20 kg dwutlenku węgla, który przyczynia się do ocieplania klimatu).

Dlatego warto przedłużyć im życie, a jak sami wiecie większość z tych ubrań nadaje się do ponownego użytku.

Weź udział w naszej akcji i UBIERZ Z NAMI WROCŁAW W ZIELONE! Posprzątaj z nami Wrocław i posadź z nami roślinkę na twoim osiedlu wspierając naszą akcję.

Dla najbardziej zaangażowanych darczyńców czeka nagroda – las w słoiku.

Masz teraz realny wpływ na to co stanie się z twoimi starymi ciuchami. Możesz nadać im drugie życie i być pewnym, że trafią w odpowiednie ręce – do transparentnej organizacji FAIR TRADE, która zadba, aby twoje ubrania trafiły do kogoś, kto ponownie je wykorzysta.

Organizacja Ubrania do Oddania dba o odpowiedzialną gospodarkę odpadami tekstylnymi, kładąc szczególny nacisk na ślad węglowy naszych ubrań - wprowadzając do ponownego obiegu ubrania z Polski.     

Zbiórka odpadów Ubrania do oddania ma jeszcze kilka dodatkowych plusów.

Ubrań pozbywasz się szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu.

Teraz możesz wesprzeć nasze działania zamieniając niepotrzebne ubrania na złotówki, za które zakupimy sadzonki roślin – by zazielenić wspólnie Wrocław.  Każde 10 kg Twoich ubrań to 10 zł na nasze działania!

Pomożesz nam w kilku prostych krokach:

  1. Zrób wiosenne porządki w szafach i spakuj ubrania w karton (min. 10 kg niezniszczonych ubrań – takich, które podarowałbyś rodzinie). Oddaj ubrania, sparowane (najlepiej związane) buty i torebki.
  2. Kliknij POMAGAM na stronie naszej kampanii i ustal dogodny termin przyjazdu kuriera
  3. Zweryfikuj na ile złotówek zamieniłeś swoje ubrania.  

Z zebranych środków zakupimy sadzonki roślin i posadzimy je wspólnie z mieszkańcami Wrocławia i przedstawicielami wrocławskich Rad Osiedli – aby zazieleniły skwerki i rabaty w Waszym otoczeniu.

To od CIEBIE i zawartości Twojej szafy zależy ile i jakie sadzonki zakupimy. Będą to krzewy, drzewa lub nasiona kwietnych łąk. Finał tej akcji odbędzie się w marcu 2022 r. we Wrocławiu.

Dlaczego cel naszej kampanii jest taki ważny?

Zmiany klimatu i nadmierna produkcja odpadów, zaśmiecanie Planety to dwa najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Nasze działania pozwalają wyjść naprzeciw tym wyzwaniom.

Tworząc zielone skwery, rabaty przyczyniamy się do łagodzenia skutków zmian klimatu. Drzewa i krzewy obniżają temperaturę powietrza, zatrzymują wodę opadową, wpływają na wilgotność powietrza. Dają schronienie człowiekowi w upalne dni. Stają się domem dla wielu zwierząt w miejskiej dżungli.  Zabudowując znaczenie tereny zielone człowiek powinien dążyć do ich odtworzenia – tam gdzie to tylko możliwe.

Z kolei śmieci porzucone przez człowieka stają się śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Przyczyniają się do zanieczyszczenia wód i gleb, z których zasobów chcemy cały czas korzystać. Problem polega na tym, że nie szanujemy tych zasobów.

Dlatego tak ważna jest działalność edukacyjna i ciągłe podnoszenie świadomości ekologicznej obywateli. Ważne są także inicjatywy obywatelskie wspólnego sprzątania naszego otoczenia, wskazujące na to, że śmieci to nasza odpowiedzialność - nasz wspólny problem, który sam nie zniknie.  

Wspomóż nasze inicjatywy i dołącz do akcji Ubierz Wrocław w zielone!

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy realizować efektywnie misję Fundacji Ekopotencjał – jaką jest edukacja i ochrona naszej Planety – dla obecnych i przyszłych pokoleń.

NIE UDA SIĘ TO NAM BEZ TWOJEJ POMOCY.

DZIĘKUJEMY :)